Rewolucja na kolei

Region

Przełom na torach jest możliwy dzięki inwestycjom Kolei Mazowieckich. Przewoźnik szykuje spore zmiany w swoim taborze.

Nowy standard na torach mają wprowadzić między innymi lokomotywy typu push-pull produkowane przez kanadyjską firmę Bombardier. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się testy pierwszej z jedenastu lokomotyw, które mają trafić do Kolei Mazowieckich na przełomie czerwca i lipca.

Nowe lokomotywy umożliwią pełne wykorzystanie wagonów, które przewoźnik kupił kilka lat temu. Dzięki lokomotywom typu push-pull będzie można korzystać z paneli sterowniczych umieszczonych w poszczególnych wagonach. Lokomotywy, które zostały nazwane hetmanami raz będą ciągnąć, a raz pchać wagony. Będzie to wyglądać tak jakby cały pociąg jechał tyłem. Koleje Mazowieckie chcą, aby nowe lokomotywy kursowały na zmodernizowanych trasach m.in. do Siedlec, Sochaczewa czy Ciechanowa. Tam składy będą mogły rozpędzić się nawet do 160 km/h. Hetmany mają być również wykorzystywane do obsługi pociągu „Słonecznego”, który kursuje latem miedzy Warszawą a Trójmiastem.

Jednak Hetmany to nie jedyny nabytek Kolei Mazowieckich. Niedawno przewoźnik po wielu perypetiach podpisał umowę na dostawę 16 nowych pociągów elektrycznych. Elfy ma wyprodukować bydgoska Pesa. Modernizacji zostanie poddanych również 15 składów, które obecnie są eksploatowane. Remont pozwoli korzystać z wagonów jeszcze przez kilkanaście lat.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.