Reprywatyzacja w Michałowicach w mocy, skarga oddalona

Michałowice

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę mieszkańców Michałowic, którzy chcieli unieważnienia decyzji o reprywatyzacji ponad 130 hektarów (patrz mapka) na osiedlach Michałowice i Grocholice.

Chodzi o działki w centrum gminy, na których powstało wiele domów jednorodzinnych i budynki użyteczności publicznej, w tym szkoła. – Położone są na obszarze stanowiącym dawny majątek pod nazwą „Dobra Ziemskie Michałowice”, który ma mocy orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z 15 października 1948 r. przeszedł bez wynagrodzenia a własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem na cele reformy rolnej. W związku z tym od kilu lat spadkobiercy byłych właścicieli ubiegają się o stwierdzenie nieważności tego orzeczenia i uznanie, że przedmiotowe grunty przeszły na własność Skarbu Państwa bezprawnie – informuje michałowicki urząd gminy.

Do stanowiska spadkobierców dawnych właścicieli przychyliło się w 2013 r. Ministerstwo Rolnictwa, co otworzyło drogę do reprywatyzacji dużego terenu w Michałowicach. Dziś Sąd Administracyjny podtrzymał tę decyzję i odrzucił skargę.

W praktyce oznacza to kolejny krok do uznania roszczeń i konieczność wypłaty wielomilionowego odszkodowania. Jak zapewnia Henryk Grocholski, spadkobierca majątku w Michałowicach, nie dojdzie do wyrzucania ludzi z ich domów, a celem jest uzyskanie pieniężnej rekompensaty.

Mieszkańcy i samorządowcy z Michałowic zapowiedzieli już wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Mamy opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, która stoi w sprzeczności z tym, co postanowił dziś sąd. Będziemy poruszali inne instytucje, które się tym zajmują. Na gorąco mogę powiedzieć, że na pewno będziemy składać skargę kasacyjną – mówi Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. – Jestem pełen rozgoryczenia, bo instytucje państwa odżegnują się od tego, skazując nas na niepewność i stan zawieszenia – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.