Reprezentacja Niemiec będzie mieszkać i trenować w Pruszkowie

Region

Jest niemal pewne, że starania i obietnice władz miasta, aby stało się ono siedzibą jednej z drużyn narodowych na okres przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zakończą się sukcesem.

Kierownictwo reprezentacji Niemiec podjęło wstępną decyzję ulokowania bazy dla swoich piłkarzy w Pruszkowie. Spośród kilkunastu możliwych lokalizacji Pruszków wybrany został ze względu na doskonałe położenie (niewielka odległość od Stadionu Narodowego i lotniska Okęcie), dobre wyposażenie w infrastrukturę techniczną boisk i zaplecza obiektów Znicza oraz możliwość zapewnienia sportowcom i działaczom stosunkowo kameralnej atmosfery.

Pomogli Lewandowski i Jansen

W podjęciu decyzji pomógł również fakt, że nasze miasto i powiat prowadzą długoletnią współpracę partnerską z niemieckim landem i miastem Esslingen, którego mieszkańcem jest Kurt Jaensen, prominentny działacz Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Dodajmy, że w ubiegłych latach dwukrotnie gościł w Pruszkowie jako jeden z opiekunów grupy niemieckiej młodzieży prowadzącej prace przy rewitalizacji cmentarza żydowskiego. Pomocna okazała się również pozytywna opinia byłego piłkarza Znicza Roberta Lewandowskiego, reprezentującego aktualnie klub Borussia Dortmund.

Musimy sprostać unijnym wymogom

Informacja w sprawie dokonania wstępnego wyboru oraz szczegóły warunków oferty, podobnie jak nas, zaskoczyły również władze miasta Pruszkowa. Prezydent Jan Starzyński jest niezwykle tajemniczy i powściągliwy w wyrażaniu swojej opinii dotyczącej propozycji. – Cieszy nas decyzja kierownictwa reprezentacji Niemiec. Byłoby to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta i regionu. Ale chcę podkreślić, że nie jest to decyzja ostateczna. Wybór ten powinien być jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez władze UEFA i PZPN – mówi prezydent. – Aby tak się stało, musimy sprostać kilku dość rygorystycznym unijnym wymaganiom, stawianym gospodarzom takich ośrodków. Między innymi musimy zagospodarować część terenu po rozebranej małej hali na obiektach Znicza, sfinalizować projekt poszerzenia odcinka jezdni w Alejach Jerozolimskich, dobudować zadaszony łącznik między hotelem Victor a pływalnią Kapry (to warunek piłkarzy, mających zamieszkać w tym obiekcie), a także w porozumieniu z powiatem doprowadzić wreszcie do końca remont mostku na Utracie. Mam nadzieję, że przy dobrej woli właściwych szczebli samorządu uda nam się wspólnie uporać się z tymi problemami. Czasu jest wystarczająco dużo – dodaje.

Wszystko w rękach rady miejskiej

Do rozpoczęcia Mistrzostw Europy pozostało nieco ponad 15 miesięcy. To dość sporo. Z drugiej strony procedury związane z realizacją inwestycji przez samorządy bywają długotrwałe, wymagają zachowania stosownych terminów. Cieszy więc nas nadzwyczajny, ekspresowy tryb podejmowania decyzji w tej sprawie. Najważniejsze tematy i problemy zostały już przedstawione i przedyskutowane na większości stałych komisji rady miasta. Ich opinie są pozytywne. Konieczne jest jeszcze podjęcie stosownej uchwały intencyjnej przez Radę Miejską Pruszkowa. Uchwała ma być procedowana jako dodatkowy punkt porządku obrad czwartkowej sesji rady.

Z powodu cyklu wydawniczego nie możemy poinformować czytelników o decyzji radnych. Ze względu na wagę problemu, pełną treść tej uchwały opublikujemy w całości w sobotnim wydaniu portalu WPR24, a także w następnym numerze gazety.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.