Renowacja willi Niespodzianka ruszy w tym roku

Grodzisk Maz.

Willa Niespodzianka to jedna z najstarszych, a zarazem najciekawszych budowli w Grodzisku Mazowieckim. Niestety nie jest w najlepszym stanie, dlatego gmina postanowiła przywrócić jej dawny blask. Prace mają ruszyć w tym roku.

O planach renowacji tego zabytku pisaliśmy niejednokrotnie. Kształty willi są niezwykłe, swoim wyglądem przypomina mały zameczek. Charakterystycznym elementem, który od razu rzuca się w oczy jest smukła wieżyczka z iglicowym dachem. Choć budynek przetrwał II wojnę światową to dziś jego stan woła o pomstę do nieba. Już wkrótce ma się to zmienić.
 
Grodziski magistrat wykonał już pierwsze prace przygotowawcze do renowacji. Na koniec ubiegłego roku wyburzono dwa budynki, które nie przedstawiały żadnej wartości a znajdowały się na tej samej działce co zabytkowa nieruchomość. Natomiast w styczniu tego roku zabezpieczono Niespodziankę przed degradującymi warunkami atmosferycznymi.
 
A kiedy rozpoczną się właściwe prace? – Będziemy realizowali to zadanie i prawdopodobnie w tym roku przystąpimy do remontu willi. Myślę, że jesienią ogłosimy postępowanie przetargowe w tej sprawie. Natomiast budowę ratusza planujemy w przyszłym roku – mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.
 
Willa Niespodzianka powstała na początku XX w. Do użytku oddano ją dokładnie w 1906 roku. Zarówno jej twórcą jak i właścicielem był architekt Józef Moszyński. Obiekt łączy w sobie elementy pałacyku oraz willi stylu włoskiego. W 1932 r. sprzedano budynek, który trafił w ręce felczera Maurycego Freidlicha. Do końca XX w. była własnością jego spadkobierców. W 2010 r. willa trafiła pod opiekę konserwatora zabytków, a w 2014 miasto Grodzisk Mazowiecki odkupiło ją od prywatnych właścicieli.

Wizualizacja:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.