Renowacja Austerii coraz bliżej

Raszyn

Po wielu latach oczekiwań pojawiło się światełko w tunelu. Raszyńska Austeria przejdzie modernizację i zostanie zaadaptowana na potrzeby społeczno-kulturalne.

Obiekt został wybudowany w latach 1784-1790. Zespół obejmuje piętrowy budynek główny, kramy kupieckie, budynek pocztowy ze stajnią i wozownią. Od lat stan Austerii nie zachwycał i mieszkańcy Raszyna jak mantrę powtarzali pytanie, kiedy zostanie ona odrestaurowana. Problemem były jednak pieniądze. Przeprowadzenie niezbędnych prac to ogromne koszta, na które gmina nie mogła sobie pozwolić. W tym roku Raszyn otrzymał dofinansowanie z województwa w kwocie 3,1 mln zł. 

Zastrzyk gotówki dał gminie większe możliwości. Urząd ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie adaptacji budynku Austerii na centrum integracji społeczno-kulturalnej. – Mamy koncepcję uporządkowania, którą przedstawiliśmy konserwatorowi zabytków. Czekamy na ewentualne uwagi. Trzeba podkreślić, że to cały czas koncepcja, więc mogą nastąpić zmiany. Pierwszy etap obejmuje główny budynek Austerii. Chodzi o wymianę stropów, instalacji, tynków czy więźby dachowej. Chcemy wszystko zrobić zgodnie ze sztuką, tak jak zostawił nam architekt Zug – mówi nam Andrzej Zaręba, wójt Raszyna.

Głównym celem gminy jest odrestaurowanie Austerii. Ale to nie wszystko. – W naszej koncepcji są nowe budynki, co jest ukłonem w stronę rozwiązań komercyjnych. Z tyłu planujemy kompleks hotelowy. Myślimy o otwarciu stawów puchalskich na szerszą rekreację. Z kolei główny budynek zostanie przeznaczony na cele społeczne – przedstawia Zaręba.

Warto wspomnieć, że renowacja Austerii pozwoli wykorzystywać budynek jako miejsce imprez kulturalnych, konferencji oraz wystaw. Planowane jest również utworzenie izby pamięci poświęconej historii regionu.

Takie są plany. Nie pozostaje nic innego jak czekać na ich realizację. Do 31 lipca raszyński urząd przyjmuje oferty w postępowaniu na projekt i wykonanie adaptacji Austerii. Zgodnie z zapisami, realizacja zadania powinna nastąpić do końca maja przyszłego roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.