Remont czy rozbudowa?

Region

Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim czeka niebawem remont lub rozbudowa. Powodem  niezbędnej inwestycji jest zwiększająca się liczba mieszkańców gminy.

Szkoła Podstawowa nr 1 obecnie mieści się w dwóch obiektach: w budynku przy ul. Kilińskiego 8b znajdują się klasy I–III, zerówki i punkt przedszkolny, a w siedzibie przy ul. Bartniaka 13a uczą się dzieci z klas IV–VI. W sumie do „Jedynki” uczęszcza 600 uczniów. Do swojej dyspozycji mają 22 sale lekcyjne. To zdecydowanie za mało, dlatego władze gminy planują rozbudowę obiektu przy ul. Bartniaka. Aby jej dokonać, niezbędny jest zakup dodatkowych gruntów sąsiadujących z budynkiem szkoły. Jednak negocjacje z ich właścicielami niebezpiecznie się przedłużają, więc gmina bierze pod uwagę również inną koncepcję: remont kapitalny budynku przy ul. Kilińskiego 8c po to, aby lepiej go wykorzystać na potrzeby szkoły. Obecnie klasy są tu zdecydowanie za małe dla wciąż zwiększającej się liczby uczniów.

Aby jednak dokonać niezbędnych prac modernizacyjnych, wymagana jest zgoda konserwatora zabytków, ponieważ obiekt podlega ochronie ze względu na swoją wartość historyczną. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie w sprawie opracowania koncepcji dotyczącej wykorzystania obiektu na potrzeby szkoły.

– W związku z tym, że coraz więcej osób przeprowadza się do Grodziska, a liczba uczniów stale się zwiększa, musimy myśleć o nowych inwestycjach oświatowych – mówi Maria Grabowska, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego. – A rozbudowa „Jedynki” jest o tyle istotna, że pozwoliłaby również na odciążenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Westfala. Władze chciałyby zakończyć inwestycję do 2013 r., ale szczegóły w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Badania demograficzne przeprowadzone w Grodzisku Mazowieckim wykazały, że rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 oraz  budowa szkoły w Książenicach (która ma zostać oddana do użytku we wrześniu 2012 r.) znacznie poprawiłyby warunki lokalowe w istniejących placówkach oświatowych na terenie gminy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.