Remont linii podmiejskiej. Co z pociągami dla Pruszkowa?

Region

Choć tego typu informacji można było się spodziewać, to jednak to, co usłyszeliśmy od PKP PLK przerosło nasze oczekiwania. Ruch pociągów podmiejskich zostanie wznowiony pod koniec września, ale... nie dla Pruszkowa.

O możliwości opóźnienia na remontowanej linii kolejowej nr 447 na szlaku Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki mówiło się od dłuższego czasu. Z wnioskiem o przedłużenie terminu zamknięcia torowego kilka tygodni temu do PKP PLK wystąpił wykonawca prac. Kolejarze do prośby przychylili się częściowo. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, pociągi podmiejskie zaczną kursować 24 września. Ale nie będą się zatrzymywać w Pruszkowie. – Do 3 września zakończą się zasadnicze prace związane z budową torów na trasie Warszawa Zachodnia-Grodzisk Mazowiecki. Wówczas zaczną się jazdy próbne pociągów. Dla pasażerów rozkładowe kursy rozpoczną się 24 września. Pociągi zatrzymają się na wszystkich przystankach z wyjątkiem Pruszkowa, gdzie prowadzone będą jeszcze prace na peronie – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Z oficjalnych zapewnień PKP PLK wynika, że wykonawca prac na linii 447 zobowiązał się, że najważniejsze, także niezbędne dodatkowe prace, umożliwiające powrót pociągów na linię, zostaną wykonane do 3 września. – Równocześnie rozpoczną się odbiory infrastruktury oraz jazdy testowe. Przywrócenie rozkładowego ruchu planowane jest 24 września – zaznacza Jakubowski. – Od 24 września pociągi na linii grodziskiej będą jeździły z prędkością 80 km/h. Kontynuowane będą prace wykończeniowe na peronach i w przejściach podziemnych. We Włochach, Ursusie, Piastowie, Parzniewie, Brwinowie i Milanówku uruchomione zostaną tymczasowe, bezpieczne dojścia do peronów w poziomie szyn. Rozkład jazdy będzie uwzględniał takie rozwiązanie. Na stacji w Pruszkowie będzie jeszcze szeroki zakres prac. Roboty będą obejmowały peron i wiatę oraz przejście podziemne. Po ich zakończeniu, otwarty będzie peron i drugi tor – dodaje.

Czy „otwarcie drugiego toru” oznacza, że do tego momentu pociągi kursować będą wahadłowo? Nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi PLK w tej sprawie, a to, co usłyszeliśmy, budzi spore wątpliwości.  – Pociągi będą kursować według rozkładu jazdy. Zostanie on przygotowany uwzględniając całkowicie sytuację na linii kolejowej. Prace trwają i nad jednym i na drugim torem, więc trzeba wziąć na to poprawkę. Konkrety co do ruchu pociągów i tego jak będzie zorganizowany ich przejazd. Coś więcej na ten temat powinniśmy wiedzieć na początku września – zaznacza Karol Jakubowski.

Oficjalnym powodem dla którego pociągi nie będą zatrzymywać się w Pruszkowie jest to, że wykonawca musiał zmienić plany ze względu na rozbiórkę wiaty do tunelu oraz klatek schodowych w części przejścia podziemnego. – Konieczne były zgody konserwatora zabytków i pozwolenia na rozbiórkę – wyjaśnił przedstawiciel PKP PLK. Jak długo to potrwa i kiedy pociągi ponownie będą się zatrzymywać w Pruszkowie? – Jak będziemy mogli podać konkretną informację, na pewno to zrobimy – uciął Jakubowski.

Tłumaczenie o problemach wynikających z pracy przy zabytku nie przekonuje władz Pruszkowa. – Remont zabytkowych obiektów to zazwyczaj problem przy modernizacji, bo każdy szczegół trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków, ale są też ważne cele społeczne i takim celem jest przywrócenie komunikacji kolejowej dla Pruszkowa. Jedyny sposób jaki w tej sytuacji przychodzi mi do głowy, aby wpłynąć na PKP PLK to wspólne działania władz miasta, starostwa i wojewody. Będziemy podejmowac kroki w tym kierunku – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Jak dodaje, miasto nie zgodzi się na ograniczenie komunikacji zastępczej dla Pruszkowa po wznowieniu ruchu pociągów od 24 września. – Nie dopuszczamy takiej możliwości. Musi ona zostać utrzymana – zaznacza wiceprezydent.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.