Referendum w Pruszkowie już pewne

Pruszków

Pruszków jest kolejną gminą, w której przeprowadzone zostanie referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy. Udało się zebrać wymagana liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum, ale ścieżkę proceduralną chcą skrócić miejscy radni.

O planach przeprowadzenia w Pruszkowie referendum pisaliśmy już wielokrotnie. To reakcja na pomysł wcielenia Pruszkowa oraz 32 innych miejscowości w granice Warszawy. W ciągu tygodnia udało się zebrać wymagane 4500 podpisów pod wnioskiem o referendum. –  Listy wciąż napływają. Mamy już 5600 podpisów. Liczymy na to, że dojdziemy do 6000 – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Okazuje się jednak, że ścieżkę związaną z procedurami dotyczącymi organizacji referendum chcą skrócić miejscy radni. O pomoc w przyspieszeniu procedur poprosił ich pełnomocnik grupy inicjatywnej. – Do biura rady wpłynął już projekt uchwały w sprawie organizacji referendum. Zostanie on poddany pod głosowanie na kwietniowej sesji rady miasta (27 kwietnia) – mówi nam Kurzela. – Taka ścieżka umożliwi nam organizację referendum 4 czerwca, czyli teego samego dnia co w większości okolicznych gmin. Chyba, że uchwałę unieważni wojewoda mazowiecki. Wtedy w ręku będziemy mieli podpisy mieszkańców – dodaje.

Przypomnijmy. Wniosek o przeprowadzenie referendum to odpowiedź na projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten zakłada powiększenie stolicy o 33 miejscowości. W jego myśl podwarszawskie miejscowości stałyby się niejako dzielnicami stolicy, a uchwały podejmowane przez rady musiałyby zostać zatwierdzone przez „dużą” radę Warszawy. To gremium mieliby tworzyć przedstawiciele miast-dzielnic. Po jednym na dane „miasto”.  Tak wyglądał pierwotny projekt ustawy, który wywołał burzę nie tylko wśród samorządowców, ale również wśród mieszkańców.

Według pomysłodawców projektu referenda nie są odpowiednią formą wyrażania opinii, bowiem do sejmu nie trafił jeszcze finalny projekt ustawy. Co więcej nawet sami przedstawiciele PiS nie są w stanie jednoznacznie wskazać miejscowości, które miałyby być częścią „metropolii”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.