Referenda w Podkowie i Ożarowie wiążące. „Nie” dla „wielkiej Warszawy”

Region

W niedzielę mieszkańcy Podkowy Leśnej i Ożarowa Mazowieckiego głosowali w referendach dotyczących połączenia ich gmin z Warszawą. Większość opowiedziała się przeciw temu pomysłowi.

W Podkowie głosy oddało 1356 osób, co stanowi 42,3 proc uprawnionych do głosowania. – W wyniku głosowania 98,27 proc podkowian opowiedziało się za „ utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi.” 23 osoby odpowiedziało się przeciwko. Na drugie pytanie  „Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?” pozytywnie odpowiedziało 95,68 proc. – informuje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Wymagany prawem 30 proc próg frekwecji został przekroczony także w Ożarowie Mazowieckim. – W zarządzonym na dzień 4 czerwca 2016 r. referendum gminnym w sprawie objęcia gminy Ożarów Mazowiecki przez m.st. Warszawa, w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego, spośród 17881 uprawnionych do głosowania w referendum wzięło udział 6379 osób. Głosów ważnych oddano 6318, nieważnych 60. Frekwencja referendalna wyniosła 35,67 proc. – czytamy w komunikacie urzędu gminy.

Za połączeniem z Warszawą opowiedziało się 279 osób, przeciw 6039.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.