Raszyn ma 20 tys. mieszkańców. "Czas na miasto"

Region

- Według mnie jest już pora, aby Raszyn otrzymał prawa miejskie - mówi Janusz Rajkowski, wójt gminy.

O nadaniu praw miejskich gminie Raszyn mówi się coraz głośniej. Spełnia ona praktycznie wszystkie wymogi, a ostatni – sieć wodno-kanalizacyjna – ma być uzupełniony za trzy lata.

– Do tej pory nie składaliśmy wniosku o prawa miejskie, ponieważ nam się to nie opłacało. Mieliśmy pewne preferencje przy pożyczkach i kredytach dla wsi. Teraz, gdy mamy dotacje unijne, to już nie ma takiej potrzeby – tłumaczy wójt Janusz Rajkowski. – To nie chodzi o ambicje, ale uporządkowanie. Mieszka tu 20 tys. ludzi i nikt nie ma gospodarstwa rolnego – dodaje.

W dłuższej perspektywie można spodziewać się zatem skierowania wniosku do premiera o nadanie gminie Raszyn praw miejskich. – Najpierw jest potrzebna stosowna uchwała Rady Gminy, ale ja uważam, że jest już na to pora – mówi Rajkowski.

Aby otrzymać prawa miejskie, musi być spełniony szereg wymogów. Cała miejscowość musi być skanalizowana i zwodociągowana, musi także posiadać oczyszczalnię ścieków. Niezbędna jest zwarta zabudowa, bez obiektów gospodarczych. Co najmniej 2/3 mieszkańców nie może być zatrudnionych w rolnictwie. Miejscowość powinna mieć także flagę i herb.

Podobne aspiracje w naszym regionie zgłasza Komorów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.