Rankingowa lista dróg do przebudowy

Region

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zaprezentował wstępną listę rankingową „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej”. Inwestycje z naszego regionu znalazły się na wysokich pozycjach.

Inwestycje drogowe to jedne z najdroższych zadań realizowanych przez samorządy. Każdego roku gminy i powiaty na te przedsięwzięcia wydają miliony złotych. Do tej pory mogły liczyć na rządowe wsparcie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli popularnych schetynówek. Jednak realizacja tego programu dobiega końca w tym roku. Czy to oznacza, że samorządy zostaną w tym zakresie bez wsparcia? Nie. Schetynówki będą kontynuowane, ale jako Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. 

Samorządy z Mazowsza do końca października mogły zgłaszać wnioski o dofinansowanie w ramach wspomnianego programu. Dziś wiemy już jak prezentuje się wstępna lista rankingowa. Chętnych na rządowe wsparcie było wielu. Do wojewody wpłynęły łącznie 144 wnioski. Jednak pieniądze znalazły się na wsparcie tylko 24 przedsięwzięć gminnych i 19 powiatowych. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje z naszego regionu uzyskają dofinansowanie, a którym się to nie udało.

Wniosek Pruszkowa na drugi etap rozbudowy ulicy Przejazdowej znalazł się na 1. miejscu. Cała inwestycja ma kosztować blisko 6 mln zł, z czego połowa będzie pochodzić właśnie z dofinansowania. Pieniądze powędrują również do Jaktorowa. Gmina otrzyma pieniądze na drugi etap przebudowy i rozbudowy ul. Armii Ludowej w Międzyborowie, ul. Jaworowej w Henryszewie, Grądy. Ta inwestycja pochłonie około 4,5 mln zł, w tym przypadku dofinansowanie wyniesie 50 proc. Na „ostatnim” miejscu zadań które otrzymają wsparcie znalazła się przebudowa ul. Ryżowej w Opaczy Kolonii. Gmina Michałowice wyłoży na tę inwestycję 1,3 mln zł. Drugie tyle da rząd.

O pieniądze na wsparcie inwestycji ubiegały się również gminy Błonie, Nadarzyn i Żabia Wola. Ich wnioski nie zebrały jednak odpowiedniej liczby punktów. 

Co z inwestycjami powiatowymi? Wniosek powiatu pruszkowskiego na kolejny etap przebudowy drogi powiatowej 3111W Domaniew – Brwinów znalazł się na 10. pozycji. Inwestycja szacowana na 4,8 mln zł otrzyma dofinansowanie w wysokości połowy tej kwoty. Powiat grodziski dostanie połowę pieniędzy, czyli 1,9 mln zł, na trzeci już etap przebudowy drogi Grodzisk – Józefina. 

Pozostałe wnioski obu powiatów – grodziskiego na przebudowę ul. Pomorskiej w Jaktorowie oraz pruszkowskiego na przebudowę drogi 3121W w Raszynie w zakresie przebudowy chodnika i budowy odwodnienia – znalazły się na końcu stawki wniosków składanych przez mazowieckie powiaty. 

Kilka wniosków gmin z naszego regionu zostało odrzuconych, głównie z przyczyn formalnych.  Chodzi o niektóre wnioski Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa, Milanówka, Podkowy Leśnej, Raszyna. 

Do 30 grudnia 2015 roku wojewoda mazowiecki ogłosi ostateczną listę rankingową i przedłoży do zatwierdzenia przez właściwego ministra. Wtedy poznamy wnioski zakwalifikowane do dofinansowania.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.