Ranking użłobkowienia gmin. Michałowice triumfują

Region

Gmina Michałowice znalazła się w czołówce gmin, które zapewniły opiekę żłobkową największemu odsetkowi dzieci. Jak wypadły pozostałe gminy z naszego regionu? Sprawdziliśmy ranking czasopisma „Wspólnota”.

Do tej pory gminy skupiały się na zapewnieniu opieki przedszkolnej. W 2005 r. wskaźniki wykazywały, że z wychowania przedszkolnego korzysta zaledwie 40 proc. czterolatków. W 2014 r. było to już blisko 75 proc. 

Dziś wyzwaniem jest zapewnienie opieki jeszcze młodszym dzieciom – od roku do trzech lat. Czasopismo „Wspólnota” przygotowało „Ranking użłobkowienia gmin”. Ranking oparty jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od 1 do 3 lat na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej. Dane dotyczą 2016 r.

Jak wypadły w rankingu gminy z naszego regionu? W kategorii gmin wiejskich pierwsze miejsce zajęła gmina Michałowice, choć nie ma w niej ani jednego publicznego żłobka. Gmina dofinansowuje pobyt dzieci w prywatnych placówkach. Wskaźnik użłobkowienia wynosi 75,52 proc. W pierwszej 10. nie zabrakło innej gminy z naszego regionu. Nadarzyn zajmuje w nim 6. miejsce ze wskaźnikiem na poziomie 61,61 proc. Natomiast na 26. miejscu ze wskaźnikiem 45,32 proc. znalazł się Raszyn.

W kategorii miast powiatowych Pruszków znalazł się na 102. pozycji ze wskaźnikiem użłobkowienia wynoszącym 38,03 proc. Grodzisk Mazowiecki znalazł się jeszcze niżej – na 107. pozycji i wskaźnikiem na poziomie 37,17 proc..

W kategorii miasteczek wysoko bo na 6. pozycji znalazła się Podkowa Leśna, któej wskaźnik wynosi 56,10 proc. Piastów zajmuje 12. miejsce (49,58 proc.). Milanówek znalazł się na 34. pozycji – wskaźnik 41,56 proc., Brwinów zajmuje daleką 212 pozycję, ze wskaźnikiem 25,97 proc.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.