Radni upamiętnili wybitnego mieszkańca

Milanówek

Dąb szypułkowy u zbiegu ulic Piasta i Kościuszki w Milanówku będzie nosił imię „Feliks”. Taką decyzję na ostatniej sesji podjęli milanowscy radni. To gest upamiętniający postać Feliksa Dzierżanowskiego.

Dzierżanowski był mieszkańcem Milanówka w latach 1923-1975. Założył Polską Kapelę Ludową, która regularnie występowała w Polskim Radiu. Jego dziełem jest również Prywatna Szkoła Muzyczna w Milanówku. Z działalności artystycznej Dzierżanowski nie zrezygnował podczas okupacji. Prowadził wtedy amatorską orkiestrę fabryczną przy Stacji Jedwabniczej w Milanówku. Jego dom był otwarty i służył jako miejsce spotkań i szkoleń podziemnych organizacji. Feliks Dzierżanowski został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Za twórczość muzyczną oraz rozpowszechnianie piękna polskiej muzyki ludowej otrzymał nagrodę województwa warszawskiego.

W Milanówku pamięć po wybitnym twórcy trwa. Rok 2015 był poświęcony jego pamięci. Podczas ostatniej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu imienia "Feliks" jednemu z drzew. Dąb szypułkowy rośnie u zbiegu ulic Piasta i Kościuszki. Drzewo ma 21 m wysokości. 

– Aby pamięć po wybitnym mieszkańcu naszego miasta nie zatarła się i aby pozostał trwały ślad po obchodach roku Feliksa Dzierżanowskiego, proponuje się aby jeden z pomników przyrody – milanowski dąb znajdujący się u zbiegu ulic Piasta i Kościuszki nazwać imieniem Feliksa Dzierżanowskiego. Taka forma upamiętnienia wybitnego twórcy i założyciela Polskiej Kapeli Ludowej wpisze się na trwałe w krajobraz miasta stanowiąc ważny walor historyczno-edukacyjny Milanówka – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.