Radni Piastowa przyjęli uchwałę w sprawie…. spektaklu „Klątwa”

Piastów

Podczas poniedziałkowej (27 marca) sesji radni Piastowa przyjęli stanowisko w sprawie... spektaklu „Klątwa” granego w stołecznym Teatrze Powszechnym, o którym głośno było kilka tygodni temu.

Przypomnijmy, że „Klatwa” w reżyserii Olivera Frljića wzbudziła duże kontrowersje w momencie premiery w połowie lutego. Jedni okrzyknęli ją najważniejszym spektaklem ostatnich lat, inni nadali jej status obrazoburczej, zarzucali aktorom i twórcy profanację symboli religijnych i państwowych. Od władz Warszawy, którym podlega Teatr Powszechny domagano się zdjęcia sztuki z afisza.

Od tamtego czasu sprawa ucichła, jednak nieoczekiwanie postanowili do niej wrócić radni Piastowa. W przyjętym stanowisku przywołano cytat z Biblii, dziedzictwo Jana Pawła II i wyrażono apel do władz Warszawy. – „To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali…” (J15 9-17). Ten imperatyw moralny legł u podstaw ładu społecznego, który od tysiąca pięćdziesięciu lat jest budowany przez kolejne pokolenia Polaków w niepodległym, suwerennym Państwie Polskim. Z ładu tego korzystają również przybysze innych narodowości, wyznawcy odmiennych religii, wszyscy, którzy potrafią ten ład uszanować. Właśnie ze względu na ten ład w Polsce nigdy nie było wojen religijnych, Polacy potrafili zbrojnie upominać się o wolność swoją i wolność innych narodów i w Polsce przyjęta została pierwsze w Europie konstytucja. JESTEŚMY Polakami, w większości wyznania rzymskokatolickiego, PAMIĘTAMY o naszym dziedzictwie i CZUWAMY aby to dziedzictwo było szanowane, tak jak my szanujemy przekonania i symbole religijne innych. Nie zgadzamy się aby religia katolicka, jej symbole oraz postać Ojca Świętego Jana Pawła II, autorytetu moralnego uznawanego przez cały cywilizowany świat, były w Polsce profanowane pod pozorem korzystania z „wolności wypowiedzi artystycznej” – czytamy w uchwale radnych i burmistrza miasta.

– Jeśli już jakiejś mniejszości w naszym kraju potrzebna jest ekspresja, taka jak prezentowana na scenie Teatru Powszechnego, to niech odbywa się ona w przestrzeni prywatnej i za prywatne pieniądze. Apelujemy do władz samorządowych wszystkich szczebli o nie finansowanie z naszych wspólnych pieniędzy przedsięwzięć, które nie tylko nie mają ze sztuka nic wspólnego, godzą natomiast w fundamenty, na których opiera się Państwo Polskie – zaznaczają radni.

Przyjęcie uchwały (11 za do 4 przeciw) w sprawie spektaklu teatralnego, który odbywa się w Warszawie i jest finansowany ze stołecznych środków wywołało już wiele komentarzy. – Radny Marek Grzybowski z PiS zaproponował przyjęcie przez Radę Miasta stanowiska w sprawie spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym. Podczas posiedzenia Rady Miasta odbyła się na ten temat poważna dyskusja. Mam prywatne zdanie w tej sprawie i wcale nie wiem, czy takie spektakle powinny być dotowane. Jednak na „Klątwie” nie byłem. Nie widziałem. To po pierwsze. Po drugie Art. 25 Konstytucji Rzeczypospolitej stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”. Po trzecie finansowanie spektaklu odbywa się z pieniędzy Warszawy. Uznaję więc, że Rada Miasta Piastowa nie powinna w ogóle zajmować się takimi kwestiami. Dlatego zagłosowałem przeciw przyjęciu takiego stanowiska – reacjonuje radny Maciej Chudkiewicz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.