Radni chcą przedterminowych wyborów

Nadarzyn

Po śmierci wójta Nadarzyna Janusza Grzyba wiele osób zadaje sobie pytanie co dalej. Tymczasem ruszyła demokratyczna machina, w której głos zabrali również gminni radni, którzy chcą zorganizowania przedterminowych wyborów.

W poniedziałek 18 grudnia komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu wójta Janusza Grzyba. Na podstawie tego dokumentu wojewoda mazowiecki wystąpi z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o wyznaczenia osoby, która do momentu wyborów będzie rządzić gminą. 

Tymczasem radni Nadarzyna chcą by w gminie odbyły się przedterminowe wybory. – Do biura rady wpłynęło 2500 podpisów dotyczących przedterminowych wyborów na wójta. W związku z tym, że podpisy znalazły się u mnie uważam że radni powinni, jako przedstawiciele społeczeństwa naszej gminy, wypowiedzieć się w tej kwestii – mówiła na wtorkowej sesji Danuta Wacławiak, przewodnicząca rady gminy. 

Zgodnie z przepisami rada w ciągu 30 dni od śmierci wójta może podjąć uchwałę o nieprzeprowadzaniu przed terminowych wyborów. Radni postanowili jednak podjąć uchwałę, o przeprowadzeniu głosowania i wyborze nowego sternika gminy. – Nie widzę prawnych kontrowersji przy możliwościach podjęcia takiej uchwały. O ile istotnie wprost wskazana jest kompetencja dla rady mówiąca o tym, że może w ciągu 30 dni podjąć uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów wójta, tak wydaje się, że analogicznie jest upoważniona do wyrażenia swojej woli w taki sposób, aby rozstrzygnąć kwestię że tych wyborów sobie życzy – wyjaśnił na sesji mecenas Krzysztof Zygrzak. 

Dlaczego radnym Nadarzyna zależy na szybkiej organizacji przedterminowych wyborów? – Przeżyliśmy już kiedyś komisarza, który był w naszej gminie i to był czas stracony dla naszej gminy. Komisarz nie podejmował  żadnych działań, które umożliwiłyby przeprowadzanie czy kontynuowanie inwestycji. Ja to przeżyłam i wielu z radnych również. Uważam, że przeprowadzenie wyborów dawałaby nowemu wójtowi mandat, by sprawował władzę – dodała Danuta Wacławiak. 

Ostatecznie radni, choć niejednogłośnie, przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.