Pszczoły murarki zamieszkają w Brwinowie

Brwinów

Przy dworku Zagroda w Brwinowie umieszczono domki, w których niedługo wyklują się pszczoły murarki ogrodowe. W ten sposób gmina chce zwrócić uwagę na pożyteczną rolę różnych gatunków pszczół.

Gmina Brwinów realizuje projekt „Pszczoły w ogrodzie przy Zagrodzie”. Jego opiekunem jest Jakub Jaroński, który zasiedlił nowe ule kokonami. Wkrótce wyklują się tam pszczoły murarki ogrodowe. Owady te nie produkują miodu. Dlaczego więc są tak cenione przez sadowników i ogrodników? Ponieważ murarki zapylają kwiaty, tym samym przyczyniają się do wzrostu zawiązywania owoców i zwiększenia zbiorów.

To niejedyna zaleta tego gatunku pszczół. Murarki posiadają żądła, ale ich nie używają. Oznacza to, że nadają się nawet do małych ogrodów i nie stanowią zagrożenia dla nikogo, nawet dla małych dzieci. Zatem te pożyteczne owady można obserwować z bardzo małej odległości.

Możliwość oglądania pszczół z bliska powoduje, że z ich udziałem można organizować różne zajęcia dla dzieci. Jakub Jaroński, który czuwa nad ulami, poprowadzi również w tym roku zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz otwarte wykłady dla osób zainteresowanych. Przewidziane jest też spotkanie dla studentów Uniwersytetu Każdego Wieku.

Aktualne zdjęcia z życia murarek mieszkających przy dworku Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie publikowane będą na stronie fb.com/dworekzagroda oraz fb.com/pszczolyprzyzagrodzie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.