Przyczyny pożaru nadal nieznane

Pruszków

Pożar w kamienicy przy ul. Pięknej w Pruszkowie wybuchł w sobotę, 9 stycznia. Niedługo potem pruszkowska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w tej sprawie, które wciąż trwa.

Dla mieszkańców tego budynku początek nowego roku okazał się tragiczny. Musieli uciekać z własnego domu aby ratować swoje życie. Stojąc na zewnątrz patrzyli jak cały dorobek ich życia trawiony jest przez ogień. W ciągu jednej nocy stracili dach nad głową i wszystko co mieli.

Od wybuchu pożaru minęły dwa miesiące. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie jest prokuratorskie śledztwo. – Prokurator rejonowy jeszcze nie dysponuje opinią biegłego odnośnie przyczyn tego pożaru. W pierwszej kolejności, policji zostało zlecone przesłuchanie świadków. Dopiero po przesłuchaniach będzie możliwość zasięgnięcia wspomnianej opinii celem ustalenia rozmiarów, szkody i przyczyn pożaru. W tej chwili nie możemy jednoznacznie tego określić – wyjaśnia Andrzej Zwoliński, zastępca prokuratora rejonowego w Pruszkowie.

Sprawa nabierze tempa prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca. Zwróciliśmy się do prokuratury o wyjaśnienia, jak wyglądają poszczególne etapy w prowadzeniu takiego śledztwa. – Po wszczęciu śledztwa, prokurator zleca policji przesłuchanie świadków oraz zabezpieczenie materiału dowodowego. Po skompletowaniu dowodów, akta przedstawia się biegłemu z zakresu pożarnictwa celem wydania opinii o przyczynach pożaru i czy stanowił on zagrożenie dla mienia znacznej wartości bądź życia i zdrowia ludzi. Następnie wydaje się decyzję końcową lub sporządza zarzuty – mówi Zwoliński. – Teoretycznie, uzyskanie opinii powinna być ostatnią czynnością dowodową – ucina.

Pożar przy ul. Pięknej wybuchł 9 stycznia, około godziny 22.30. Na miejscu pracowało 14 zastępów straży pożarnej, w tym ciężkie samochody gaśnice i sekcja specjalistyczna do obsługi aparatów oddechowych. Ewakuowano 50 osób. Jak podkreślają strażacy, akcja była trudna ponieważ pożar był rozwinięty i prowadzono ją na wysokości poddasza oraz dachu przez co nie można było skierować dużej liczby strażaków na nieznajomość stanu konstrukcji budynku. Kamienica uległa poważnym uszkodzeniom. Sześć mieszkań ogień strawił doszczętnie, inne zaś zostały zalane wodą.

Cały budynek zostanie wyremontowany, ale zanim to nastąpi minie jeszcze kilka miesięcy. Dokumentacja projektowa dla kamienicy ma być gotowa w kwietniu. Następnie w czerwcu planowane jest uzyskanie pozwoleń na budowę. Jakie są plany remontu? Odbudowanie pionu budynku wraz z przynależnymi lokalami, remont klatki schodowej, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymiana okien i drzwi, doposażenie w węzeł cieplny.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.