Przepisy lepsze dla rowerzystów

Region

Więcej miejsc do jazdy, przyjazne zasady ruchu po drogach – to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza uchwalona w miniony piątek nowelizacja kodeksu drogowego.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ma wejść w życie dwa tygodnie po publikacji w Dzienniku Ustaw. Dzięki zmianom w prawie drogowym pojawią się nowe pojęcia, a wraz z nimi nowe miejsca do jazdy. Zmiany dotyczą również samej definicji roweru. Zgodnie z nowymi przepisami będzie to jednoślad lub wieloślad poruszany siłą mięśni, ale i pojazd wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały, napęd elektryczny zasilany prądem.

Zmianie ulegną również zasady ruchu. Od teraz rowerzyści przed skrzyżowaniem i w jego obrębie będą mogli się poruszać środkiem pasa oraz wyprzedać stojące auta z prawej strony. Ponadto pojazd skręcający w drogę poprzeczną będzie musiał ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. Dodatkowo w razie złej pogody cykliści będą mogli jechać chodnikiem.

Zgodnie z nowymi przepisami będzie również możliwa jazda rowerzystów obok siebie, jeśli nie będzie to utrudnić warunków na drodze. Zmianie ulegnie zapis dotyczący przewożenia dzieci. Cykliści będą mogli używać do tego celu fotelików lub specjalnych przyczepek.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.