Przełom w sprawie 400 kV? Zerwana umowa z wykonawcą

Region

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, odpowiedzialna za budowę linii wysokiego napięcia z Kozienic do Ołtarzewa, rozwiązała umowę z wykonawcą budowy. Co to oznacza dla tej kontrowersyjnej inwestycji, która miała powstać w gminach naszego regionu?

W poniedziałek wieczorem, na kilkanaście godzin przed planowaną w Warszawie wielką demonstracją mieszkańców 13 gmin, na stronie internetowej PSE pojawił się komunikat o zakończeniu współpracy z firmami ZUE S.A. i Dalekovod Polska S.A. To te podmioty na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych miały wybudować linię wysokiego napięcia, która połączy elektrownię w Kozienicach z Ołtarzewem.

– Strony umowy zgodnie stwierdziły, iż niestabilne, niezależne od stron, warunki zewnętrzne sprawiły, że niemożliwe stało się dotrzymanie terminu i budżetu realizacji zadania – określonych w Umowie i  prawidłowo skalkulowanych w 2014 roku. Ponadto, na decyzję miał wpływ brak instrumentów w umowie pozwalających na skuteczne zarządzenie zidentyfikowanymi odchyleniami, a także brak możliwości dokonania zmian zapisów   umowy ze względu na obowiązujące przepisy prawa – czytamy w komunikacie.

I dalej: – Od 2007 roku, kiedy Inwestor rozpoczął przygotowania do projektu, zmianie uległy istotne okoliczności jego realizacji, m.in. wzrost cen nieruchomości, powstanie nowych budynków oraz zmiany sposobu użytkowania wielu nieruchomości z   rolniczego na mieszkalny na trasie linii zgodnej z Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Równie istotną okolicznością jest przystąpienie przez Sejmik Województwa Mazowieckiego do zmiany uchwalonego w 2014 roku Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

W oficjalnym komunikacie nie podano jednak szczegółowych informacji jak zerwanie współpracy wpłynie na realizację przedsięwzięcia i ewentualną zmianę kontrowersyjnej trasy linii 400 kV. Te pytania we wtorek rano skierujemy bezpośrednio do władz spółki PSE. Czytelników zachęcamy także do śledzenia naszej relacji z jutrzejszej manifestacji w Warszawie. Początek o godz. 10.00.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.