Przed nami Noc Muzeów

Region

Już 14 maja będziemy mogli rozpocząć nocną podróż po regionalnych muzeach. Jakie atrakcje czekają nas w tym roku? Sprawdźcie sami!

Praktycznie w każdym polskim mieście organizowana jest Noc Muzeów. Pomysł pojawił się w Niemczech, gdzie wydarzenie zainaugurowano w 1997 roku w Berlinie. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Taka forma aktywności kulturalnej przypadła do gustu wielu osobom i z każdym rokiem zainteresowanie rosło. Na Noc Muzeów przygotowywane są specjalne wystawy, instytucje starają się zaciekawić odwiedzających.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza wszystkich już o 18.00. Na początek gości czeka debata „Topielce, ubożęta i rusałki. Rzecz o demonologii słowiańskiego”. Muzeum nie zapomniało o dzieciach. O 18.00 Witold Vargas poprowadzi warsztaty rysunku i grafiki. Uczestnicy będą tworzyć potwory, pracować ze światłem i dźwiękiem. O 21.15 warsztaty dla dorosłych. Podczas nich Witold Vargas przedstawi możliwości wykorzystania legend słowiańskich do pisania literatury czy tworzenia gier. O 23.00 Grupa Studnia O. przedstawi „Niesamowitości słowiańskie-wieczór opowieści”. W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać wystawę „Przedświt-Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Muzeum Dulag 121 przygotuje szereg atrakcji, których początek o 17.00. Miłośnicy historii XX wieku będą mieli okazję zapoznać się z wystawą planszową „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników rowerowych wypraw. O godzinie 17.00 wystartuje przejażdżka po najstarszych miejscach Żbikowa. Rowerowy spacer poprowadzi Agata Gołąb. Z klocków MuBaBaO będzie można stworzyć najbardziej znane historyczne budynki w Pruszkowie, a wsparcia udzieli dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski. O 18.00, 19.00 i 20.00 zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Exodus Warszawy 1944” Grzegorz Szuplewskiego. Nie zabraknie koncertu orkiestry dętej Pruszkowianka. Wisienką na torcie będą nocne spacery, które poprowadzi Szymon Kucharski. Pierwsza tura wystartuje o 22.00, a druga dwie godziny później.

„Matecznik Mazowsze” zaprasza w podróż po Meksyku. Zwiedzać będzie można również stałe ekspozycje m.in. pokój Tadeusza Sygietyńskiego czy też zbiory polskiej sztuki ludowej. –  Zaprezentujemy eksponaty, które Mazowsze przywiozło z dwóch tras meksykańskich. Tym samym zainaugurujemy cykl, w którym będziemy przedstawiać nasze podróże zagraniczne – mówi Michał Haber z działu promocji i informacji „Mazowsza”. Początek o 18.00.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza od 18.00. W tym roku Noc Muzeów będzie podróżą na Kresy. Zwiedzający zobaczą wystawę „Krzemieniec Juliusza Słowackiego w kolekcji Stanisława Ledóchowskiego”. Planowany jest pokaz filmu o Krzemieńcu. W programie również spotkanie z dyrektorem Teatru Polskiego we Lwowie Zbigniewem Chrzanowskim. 

W Willi Radogoszcz powieje grozą. Hasło tegorocznej imprezy „Szemrany Grodzisk” mówi wszystko. Program budzi ogromne napięcie. Na początek przygotowano spektakl muzyczny „Bal na Gnojnej”. Nie zabraknie historycznego spaceru z dreszczykiem, gdzie poruszone zostaną kryminalne zagadki Grodziska. O 20.00 koncert zespołu PompaDur „Krwawe ballady”. Miłośnicy kuchni będą mieli okazję posmakować dań tradycyjnej kuchni ulicznej. O 22.00 pokaz filmu niemego „Bestia” z muzyką na żywo Marcina Pukaluka. 

Dla tych, którzy szukają kolejnych wrażeń jest jeszcze jedna propozycja. Noc Muzeów będzie można spędzić z malarstwem. Od 18.00 w Galerii Pałacyku MDK przy ul. Kościuszki 41 i Galerii Pałacu Ślubów przy Placu Jana Pawła II 1 wystawa malarstwa Salonu Pruszkowskiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy