Przebudują ważne skrzyżowanie

Grodzisk Maz.

Skrzyżowanie ulic Chełmońskiego z Żyrardowską w Grodzisku Mazowieckim ma zostać przebudowane. Póki co magistrat poszukuje wykonawcy dokumentacji projektowej.

Wymienione wyżej skrzyżowanie do bezpiecznych nie należy. Mimo że działa tam sygnalizacja świetlna to dochodzi do wielu kolizji. Powodem zbyt mała przepustowość. Wyjazd z ul. Chełmońskiego jest utrudniony ze względu na brak wydzielonego pasa do lewoskrętu. Z kolei taki pas posiada ul. Żyrardowska, jednak jest za krótki. W godzinach szczytu skręcający w kierunku Radziejowic blokują pas do jazdy na wprost. Ze skrzyżowania często też korzystają kierowcy ciężarówek, ale wykonując manewr skrętu w prawo z ul. Chełmońskiego kończą go wjeżdżając na przeciwległy pas ruchu ul. Żyrardowskiej. Krótko mówiąc: skrzyżowanie jest źle wykonane.

Ulicami Chełmońskiego i Żyrardowską zarządza Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, a przetarg ogłosiła gmina Grodzisk Mazowiecki. Kto więc zajmie się inwestycją? – My wykonamy projekty, a budową zajmie się MZDW. W tej chwili mamy takie uzgodnienia wstępne – mówi Stanisław Olkowski, kierownik Referatu Obsługi Techniczno-Inwestycyjnej w grodziskim magistracie.

Jeszcze kilka lat temu pojawiły się informacje, że w miejsce tego skrzyżowania powstanie rondo. Jak sprawa wyglada dziś? – Budowa ronda jest niemożliwa ze względu na brak odpowiedniego miejsca. Prawdopodobnie zostanie wykonany tam lewoskręt w ulicy Chełmońskiego umożliwiający bezkolizyjny przejazd. Rondo nie jest niezbędne, wystarczy sygnalizacja świetlna – wyjaśnia Olkowski. I dodaje: – Trzeba podkreślić, że po wybudowaniu zachodniej obwodnicy miasta ulica Chełmońskiego będzie drogą gminną na odcinku od Żyrardowskiej do granicy z Kałęczynem.

Zmiany czekają też skrzyżowanie ul. Żyrardowskiej z Żytnią. Ta ostatnia po wybudowaniu tunelu kolejowego zmieniła się w „ślepą” drogę. Włodarze Grodziska jeszcze nie mają gotowego projektu,  dlatego trudno powiedzieć jakie konkretnie prace zostaną tam przeprowadzone. Olkowski: – Zmiany będą dotyczyły zarówno sygnalizacji świetlnej jak i geometrii drogi.

Włodarze czas wykonania dokumentacji projektowej na skrzyżowanie ulic Chełmońskiego i Żyrardowskiej okreslili na 330 dni. Jak przewidują, realizacja inwestycji nastąpi w 2017 roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.