Przebudują przedszkole przy Kopernika

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat ma plany związane z Przedszkolem nr 7 im. Wróbelka Elemelka. Chodzi o dostosowanie budynku do wymagań przepisów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Omawiane przedszkole znajduje się przy ul. Kopernika 15 w Grodzisku Mazowieckim i mieści się w kolorowym, jednopiętrowym budynku. Wokół niego znajdziemy zagospodarowaną zieleń i przedszkolny ogródek, a wewnątrz cztery sale (każda z nich mieści 30 dzieci) umieszczone na parterze i pierwszym piętrze. Budynek wygląda estetycznie i nie jest w złym stanie.

Gmina planuje jego przebudowę, ale nie wprowadzi ona zmian w zakresie m.in.: zagospodarowania działki, kubatury budynku, konstrukcji czy jego funkcji. O co więc chodzi? Budynek musi zostać doprowadzony do stanu zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi i przeciwpożarowymi. – Podstawowym założeniem mającym na celu poprawę warunków bezpieczeństwa w budynku jest wydzielenie stosunkowo krótkiej, bezpiecznej drogi ewakuacyjnej prowadzącej na zewnętrze budynku. Osiągnięto to poprzez zastosowanie obudowy klatki schodowej oraz korytarza w poziomie parteru oraz wprowadzenie oddymiania klatki schodowej – napisano w dokumentacji projektowej. 

Pojawi się też właściwe oświetlenie awaryjne. – W celu usprawnienia ewakuacji zastosowano oświetlenie awaryjne o natężeniu większym niż wymagane, a także w pomieszczeniu wielofunkcyjnym w poziomie pierwszego piętra, gdzie mogą gromadzić się ludzie przez wejściem na klatkę schodową. Zastosowanie w budynku oświetlenia awaryjnego o zwiększonym natężeniu ma na celu usprawnienie poruszania się ludzi w przypadku braku zasilania oraz ograniczonej widoczności. Wydzielenie piwnicy jako odrębnej strefy pożarowej ma na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się pożaru występującego w tej części budynku – czytamy dalej.

Ponadto przewiduje się: wyposażenie obiektu w przeciwpożarowy wyłącznik prądu, budynek „otrzyma” instalację wodociągową przeciwpożarową z odpowiednimi hydrantami, a w kotłowni pojawią się drzwi przeciwpożarowe otwierane od środka pod naciskiem.

Prace mają zostać wykonane do końca sierpnia tego roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.