Przebudowa „wąskiego gardła” ruszy jeszcze latem?

Pruszków

Stało się. MZDW ogłosił przetarg na poszerzenie „wąskiego gardła” w Al. Jerozolimskich w Pruszkowie. Jest szansa, że prace ruszą latem.

Plany poszerzenia tego niespełna 800-metrowego odcinka pojawiły się dawno. Jednak przedłużające się procedury, odwołania i pustki w kasie Mazowsza sprawiły, że inwestycja była przesuwana. Wreszcie się udało. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na poszerzenie fragmentu drogi wojewódzkiej nr 719 w rejonie stadionu Znicza. Ale budowa dodatkowej nitki to nie wszystko. W ramach inwestycji zostanie też przebudowana magistrala wodociągowa. – Zgodnie z ustaleniami prace związane z rozbudową drogi i przebudową magistrali będą przebiegać jednocześnie – mówią wodociągowcy.

Komunikacyjny koszmar kierowców z Pruszkowa i okolic dobiegnie końca. Jednak zanim to się stanie, trzeba przygotować się na utrudnienia. – Nie wyobrażamy sobie całkowitego zamknięcia tego fragmentu Al. Jerozolimskich – podkreślają drogowcy.
 
Sprawdziliśmy jak wyglądają projekty poszerzenia Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Partyzantów do ul. Bohaterów Warszawy w Pruszkowie. Od strony południowej obok obecnej jezdni ma powstać nowa nitka. Następnie drogowcy zabiorą się za przebudowę tej istniejącej. Pomiędzy jezdniami będzie wykonany pas oddzielający. Po obu stronach drogi pojawią się ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, a nawet zatoki autobusowe.

Znajdujące się na łuku drogi przejście dla pieszych będzie przeniesione. To dobra wiadomość, ponieważ wiele osób skarżyło się, że „zebra” umieszczona jest w złym miejscu. Przejście zostanie przesunięte w kierunku Pruszkowa, w rejon skrzyżowania z ul. Zgoda. I tu mamy informację, która niezbyt zadowoli kierowców. Na przejściu pojawi się… sygnalizacja świetlna. A to oznacza, że od marketu Tesco aż do skrzyżowania z ul. Brzozową w rejonie Komorowa znajdzie się 15 skrzyżowań i przejść dla pieszych ze światłami.   

Pierwotnie w ramach inwestycji zakładano też budowę ekranów akustycznych wzdłuż nowej nitki trasy. Póki co, te plany są w zawieszeniu. – Ustalenia dotyczące ekranów akustycznych były przygotowywane kilka lat temu. W międzyczasie zmieniły się przepisy obniżające normy hałasu – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Mamy zapewnienie od marszałka Adama Struzika, że na tym fragmencie 719 zostanie ułożona tzw. cicha nawierzchnia. Dodatkowo po zakończeniu prac budowlanych i przywróceniu normalnego ruchu marszałek zobowiązał się wykonać pomiary natężenia hałasu. Dopiero wtedy zapadną ostateczne decyzje w sprawie ekranów – dodaje.

Nie obędzie się niestety bez utrudnień, choć drogowcy zapewniają, że na czas budowy fragment drogi nie zostanie całkowicie wyłączony. – Za organizację ruchu będzie odpowiadał wykonawca. Na tę chwilę nie mamy wytycznych co do jej przygotowania. Jednak nie wyobrażam sobie całkowitego zamknięcia tego odcinka drogi – zaznacza Zbigniew Ostrowski, dyrektor MZDW. – Najlepszym rozwiązaniem byłoby etapowanie inwestycji. Ruch odbywałby się normalnie, a obok powstawałaby nowa jezdnia. Później samochody mogłyby korzystać z nowej nitki. My zajęlibyśmy się remontem, a tak naprawdę budową od podstaw starej nitki. Podobne rozwiązanie było zastosowane podczas ubiegłorocznej przebudowy mostu nad Utratą w Pruszkowie – dodaje.

Utrudnienia drogowe to nie wszystko. Poszerzenie Al. Jerozolimskich jest powiązane z przebudową magistrali wodociągowej DN600. To właśnie tą nitką Pruszków jest zasilany w wodę. Zgodnie z zapewnieniami na czas remontu będzie wykonana zastępcza instalacja – ma ona zagwarantować dostawę wody do domów.

Kiedy ruszą prace budowlane na fragmencie drogi 719? Termin składania ofert upływa 4 maja. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę już w pierwszym przetargu, to umowa powinna zostać podpisana w ciągu dwóch miesięcy. A to oznacza, że roboty mogłyby wystartować już w wakacje. Dyr. Zbigniew Ostrowski zapewnia, że inwestycja powinna zostać zakończona w tym roku. – Szacujemy, że pochłonie ok. 46 mln zł. Finansowanie jest rozłożone na dwa lata, ale samo przedsięwzięcie chcemy zrealizować jak najszybciej – zaznacza.

Z dokumentacji wynika jednak, że wykonawca na realizację tej inwestycji będzie miał czas do…
31 sierpnia 2017 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.