Przebadaj się w mammobusie

Region

Mieszkanki powiatów grodziskiego i pruszkowskiego mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Sprawdzamy gdzie w najbliższych dniach pojawi się mammobus.

Jaki nowotwór złośliwy najczęściej atakuje kobiety? To rak piersi. Z chorobą można wygrać. Jednak im wcześniej zostanie zdiagnozowana tym łatwiej ją zwalczyć. Drastyczny wzrost zachorowań występuje u kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat. Częściej nowotwór pojawia się u kobiet, które przeszły już menopauzę.

Dlatego tak ważna jest w tym przypadku profilaktyka. Narodowy Fundusz Zdrowia od lat realizuje „Program profilaktyki raka piersi”. Jego głównym celem jest zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi. Program ten jest kierowany do mieszkanek Mazowsza, które posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne i w przeciągu dwóch lat nie przechodziły badan mammograficznych. Ważny jest tu również wiek. Pacjentki muszą mieć minimum 50 lat. Górna granica wieku to 69 lat.

Kiedy warto zastanowić się nad przeprowadzeniem badania? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich znajdują się m.in.: rak piersi wśród innych członków rodziny, wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia), późna menopauza (po 55 roku życia) oraz urodzenie dziecka po 35 roku życia.

Porada udzielana w mammobusach obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i ankiety, badanie mammograficzne (zdjęcia wraz z opisem) oraz sporządzenie karty badania. Jeśli wynik mammografii wzbudzi wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsza diagnostykę, a w razie konieczności na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeśli wynik będzie prawidłowy to na kolejne badanie w ramach programu pacjentka będzie mogła się zgłosić za dwa lata, chyba że lekarz zaleci wcześniejsza wizytę.

Na badania nie trzeba się wcześniej zapisywać. Pacjentki muszą mieć ze sobą tylko dowód osobisty. Nie potrzebne jest też skierowanie. Mammobusy w naszym regionie zostaną ustawione w następujących lokalizacjach:

9 lutego
– Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9, godz. 9.00 – 17.00.

10 lutego
– Jaktorów, ul. Warszawska 3 w Jaktorowie, godz. 9.00 – 17.00.
– Nadarzyn, ul. Sitarskich 3 w Nadarzynie, godz. 9.00 – 17.00.

11 lutego
– Milanówek, ul. Kościelna 3, godz. 9.00 – 17.00.

12 lutego
– Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9, godz. 9.00 – 17.00.
– Brwinów, ul. Grodziska 12, godz. 9.00 – 15.00.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.