Pruszkowski budżet obywatelski nabiera kształtów

Pruszków

Pruszkowski budżet obywatelski zaczyna się urzeczywistniać. Do 13 września mieszkańcy mogli głosować na zgłoszone projekty. Wiemy już, które pomysły zyskały aprobatę pruszkowian.

Budżet obywatelski to w Pruszkowie nowość. Przygotowania do jego wdrożenia trwały dość długo, ale wiele wskazuje na to, że cierpliwość mieszkańców zostanie wynagrodzona. Początkowo miasto zostało podzielone na siedem obszarów, a każdy z nich otrzymał część pieniędzy z puli blisko 1 mln zł. Następnie chętni mogli zgłaszać pomysły do budżetu. Każda propozycja musiała uzyskać poparcie większej grupy mieszkańców. Na początku września pruszkowianie mogli wybrać najciekawsze projekty w drodze głosowania.

My wiemy już, które uzyskały najwięcej głosów. Na Gąsinie (obszar I) za najciekawszy uznano projekt budowy boiska sportowego. Mieszkańcy Żbikowa i Bąków (obszar II) również postawili na sport. Najwięcej punktów zdobył pomysł budowy boiska wielofunkcyjnego. Na Tworkach i Malichach (obszar III) powstanie „Inkubator świetlicy osiedlowej”. Natomiast pruszkowianie z Wyględówka, Ostoi i Os. Marii (obszar IV) zagłosowali na plac zabaw dla psów – ogródek Agility. W centrum (obszar V) zostaną zorganizowane cykliczne spotkania seniorów „Seniorada”. Mieszkańcy z okolic stacji kolejowej i parku Kościuszki za najlepszy uznali pomysł na kontrapas rowerowy w ul. Chopina. Natomiast pruszkowianie z osiedli Staszica i Prusa postawili na stworzenie projektu budowy boiska wielofunkcyjnego.

W głosowaniu wzięło udział 2457 osób, czyli 5,1 proc. uprawnionych do głosowania. Czy to dużo czy mało – ciężko ocenić. Zespół przygotowujący budżet obywatelski w Pruszkowie z tego wyniku jest zadowolony. – Frekwencję należy uznać za sukces ponieważ budżet obywatelski to nowość w Pruszkowie. Dla porównania w Warszawie w I budżecie wzięło udział 7,55 proc., Sopocie w 2012 r – 6,78 proc., a w Radomiu – 4,3proc. – mówi nam Michał Landowski, przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – Oczywiście są miasta w których frekwencja jest o wiele wyższa – będziemy dążyć do jej poprawy. Musimy dotrzeć do mieszkańców, nie tylko z informacją o budżecie, ale i z przekazem w jaki sposób może być on rozwiązaniem lokalnych potrzeb w mieście. Musimy zakończyć ewaluację całego procesu, ale mamy już pierwsze wnioski w jaki sposób ulepszyć procedurę oraz zachęcić większą liczbę mieszkańców do udziału głosowaniu – dodaje.

Wyniki głosowania to jednak nie koniec. Teraz ranking trafi do rady programowej ds. budżetu obywatelskiego. Ta stworzy finalną listę rekomendowanych projektów. A to oznacza, że jest szansa na to, by zrealizowanych zostało więcej przedsięwzięć. – Według mojej oceny w niektórych obszarach będzie realizowanych kilka projektów. Szansę mają również projekty „tańsze”, które uzyskały mniejszą liczbę punktów. Możliwość realizacji będzie miał też jeden projekt z obszaru III, w którym była najwyższa frekwencja, jeśli chodzi o udział w całym głosowaniu blisko 15 proc. – zdradza Landowski.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.