Pruszkowska Karta Mieszkańca ruszy niebawem

Pruszków

Pruszków jest kolejną gminą w naszej okolicy, która chce wdrożyć program Karty Mieszkańca. Stosowną uchwałę podjęli miejscy radni na styczniowej sesji rady miasta.

Przygotowania do wprowadzenia Pruszkowskiej Karty Mieszkańca trwają już od kilku lat. Powoli wszystkie procedury dobiegają końca, a sam pomysł zaczyna się materializować. Pierwszym krokiem ku temu było przyjęcie programu PKM. – Przedstawiamy państwu uchwałę, która umożliwi mieszkańcom uzyskanie ulg. Katalog ulg obejmuje dwa obszary. Jeden publiczny, na który mamy wpływ i dotyczy on przede wszystkim ulg w komunikacji publicznej, na basenie, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, czy też Miejskim Ośrodku Kultury „Kamyk”. W przyszłości chcielibyśmy, aby te ulgi objęły również płatne strefy parkowania – wyjaśniał na styczniowej sesji rady miasta Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Drugi obszar ulg jest związany ze sferą komercyjną i tutaj będzie szeroka współpraca z przedsiębiorstwami. Oba  te katalogi są oczywiście otwarte – dodał. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę.

Kto będzie mógł się ubiegać o wydanie PKM? Każdy mieszkaniec Pruszkowa, który rozlicza tu swoje podatki i deklaruje jednocześnie, że miejscem jego zamieszkania jest właśnie Pruszków. Kartę otrzyma każdy, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Jak przyznają urzędnicy PKM ma zachęcać do osiedlania się w Pruszkowie.

Co ciekawe posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej, którzy dziś z pruszkowskiej komunikacji miejskiej (linie 1, 2, 3, 4) korzystają za darmo, aby utrzymać darmowe przejazdy będą musieli posiadać Pruszkowską Kartę Mieszkańca. – Tu zmienimy nieco zasady. Osoby z Warszawską Kartą Miejską żeby wciąż jeździć za darmo będą musiały mieć Pruszkowską Kartę Mieszkańca. Podróżni bez naszej pruszkowskiej karty, ale z samą WKM będą płacić za bilet normalnie – zaznacza Kurzela.

Karta będzie wydawana na podstawie złożonego w urzędzie wniosku. Czy to oznacza, że mieszkańcy już mogą się zgłaszać po PKM? Niestety nie. Obecnie nie ma jeszcze dokładnie określonych zasad korzystania z ulg. Te kwestie uregulują zarządzenia prezydenta i stosowne uchwały Rady Miejskiej. Pozostaje więc pytanie kiedy program faktycznie ruszy? – Planujemy rozpocząć przyjmowanie wniosków i wydawanie kart już 1 kwietnia – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.