Pruszków: Nielegalna koperta

Region

Na jednej z pruszkowskiej ulic pojawiły się tzw. koperty, czyli znaki P-20. Zostały one jednak namalowane niezgodnie z prawem.

Kierowcy parkujący na ul. Ołówkowej w Pruszkowie mają spory problem. Przed jednym ze sklepów spożywczych, w zatoczce parkingowej pojawiły się dwie ręcznie wymalowane koperty. – Czemu mają służyć te koperty i kto je tu wymalował? Być może są to miejsca dla klientów sklepu – zastanawia się jeden z mieszkańców. – Ja również jestem właścicielem punktu usługowego więc, jeśli stosowanie takich oznaczeń jest dopuszczalne to wymaluje takie koperty przed sklepem. Myślę, że inni właściciele sklepów też skorzystaliby z tej możliwości – podkreśla. Kierowcy zastanawiają się natomiast czy mogą zostawiać swoje samochody na tych miejscach. 

Zgodnie z przepisami znak P-20 nazywany potocznie kopertą stosuje się w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu.  Dopuszczalne jest stosowanie znaku P-20 samodzielnie bez znaku D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”. Jednak dotyczy to głównie rejonów, w których występuje stały niedobór miejsc postojowych, a zachodzi konieczność zapewnienia dogodnego miejsca postoju dla określonego użytkownika. W tym przypadku jednak wewnątrz znaku P-20, czyli koperty, powinien zostać umieszczony odpowiedni napis określający użytkownika, np. policja, MZO czy symbol osoby niepełnosprawnej.  – O tym, jakie znaki są umieszczane na drodze decyduje jej zarządca, jednak muszą być one ustawiane lub namalowane zgodnie z przyjętą organizacją ruchu – podkreśla podkom. Dorota Nowak, rzecznik prasowy KPP Pruszków. – Nawet, jeśli ktoś otrzyma zgodę na ustawienie czy namalowanie znaku, nie może zrobić tego samodzielne. Oznakowanie powinno zostać wykonane przez specjalistyczną firmę – zaznacza.

Ul. Ołówkowa jest drogą miejską. – Nikt nie ma prawa samodzielnie ustawiać lub malować znaków. Jeśli uda nam się ustalić, kto takie oznakowanie namalował na Ołówkowej, to zostanie ukarany. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej, kara za nielegalne zajęcie pasa drogowego stanowi dziesięciokrotność kwoty jego zajęcia – informuje Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej w Urzędzie Miejskim w Pruszkowie. – Niechętnie zgadzamy się na takie rozwiązania, ponieważ w mieście potrzebne są miejsca parkingowe. Sprawdzimy dokładnie, jak wygląda sytuacja na ul. Ołówkowej – dodaje. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.