Pruszków: Debata prezydencka odwołana!

Region

Jan Starzyński i Józef Osiński zrezygnowali z udziału w jutrzejszej debacie prezydenckiej.

Planowana na dzień jutrzejszy debata prezydencka została odwołana. Powodem jest rezygnacja dwóch kandydatów – Jana Starzyńskiego (SPP) i Józefa Osińskiego (PiS). Gotowość do wzięcia udziału w debacie wykazał jedynie Wojciech Gawkowski (PO). Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego kandydaci zrezygnowali z udziału w debacie.

Józef Osiński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie podał przyczyn rezygnacji. – Wysłaliśmy mu zaproszenie na debatę. Podał nam swój numer kontaktowy. Umówiliśmy się na odpowiedź w niedzielę. Kiedy dzwoniłem, aby potwierdzić obecność, nie potrafił lub nie chciał udzielić jednoznacznej odpowiedzi – mówi Łukasz Oleszczuk, jeden z organizatorów debaty. Naszemu reporterowi także nie udało się skontaktować z kandydatem.

Pełnomocnik Jana Starzyńskiego za główną przyczynę rezygnacji wskazuje związek organizatorów z polityką. – 9 listopada otrzymałem e-mail od Ryszarda Koszczyńskiego informującego mnie, że debata prezydencka odbędzie się 16 listopada. Nikt wcześniej do mnie nie zadzwonił, nikt nie przekazał zaproszenia. Ponieważ nie znam człowieka postanowiłem sprawdzić kim jest. I okazało się, że to kandydat na radnego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Nie będziemy brali udziału w czyimś spektaklu politycznym – mówi w imieniu Jana Starzyńskiego jego pełnomocnik, Andrzej Królikowski.

Zdaniem Królikowskiego był jeszcze jeden powód rezygnacji z debaty. Chodziło o postawę kontrkandydata z Platformy Obywatelskiej. Wojciech Gawkowski został pozwany w trybie wyborczym za pomówienie Jana Starzyńskiego na ostatniej sesji rady miejskiej. Sprawa zakończyła się ugodą, w której Gawkowski zobowiązał się przeprosić. Królikowski uważa, że po tych wydarzeniach Gawkowski utracił prawo do debaty.

Pełnomocnik Starzyńskiego krytycznie ocenił też sposób organizacji debaty. – To zwykła amatorszczyzna. Otrzymaliśmy tylko jakiś regulamin, z którego nic nie wynikało oraz zagadnienia do dyskusji, które sugerują, że ich autor nie ma pojęcia o samorządzie – twierdzi Królikowski.

Z tymi zarzutami nie zgadzają się organizatorzy debaty. – Organizatorem debaty było Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego. Ryszard Koszczyński faktycznie kandyduje na radnego, ale nie Pruszkowa a Piastowa, i nie z ramienia Platformy Obywatelskiej a z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie dla Piastowa. Informowaliśmy o tym Pana Królikowskiego – podkreśla Łukasz Oleszczuk – Faktycznie na początku Koszczyński miał być moderatorem debaty, ale po obiekcjach prezydenta Królikowskiego zdecydowaliśmy, że debatę poprowadzę ja, ponieważ nie jestem związany z żadnym ugrupowaniem politycznym – dodaje Oleszczuk.

Żałujemy, że debata została odwołała. Organizatorzy z własnej, nieprzymuszonej woli poczynili wiele starań, aby umożliwić mieszkańcom Pruszkowa lepsze poznanie kandydatów na urząd prezydenta. Za własne środki wynajęli salę oraz zapewnili sprzęt audiowizualny. Redakcja portalu WPR24.pl wspólnie z firmą InfoEngine także zaangażowały się w organizację. Chcieliśmy zaproponować internautom transmisję „na żywo” z tego wydarzenia.

Widać jednak, że kandydaci politycznie „nie dorośli” jeszcze do wzięcia udziału w debacie z mieszkańcami. Na razie stawiają na plakaty, ulotki i osobiste spotkania z mieszkańcami. Miejmy nadzieję, że za 4 lata sytuacja się zmieni.

To już ostatnie dni naszej sondy przedwyborczej. Zachęcamy do głosowania. Klkinij tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.