Pruszków z dofinansowaniem na rewitalizację budynków mieszkalnych

Pruszków

Pruszkowski magistrat pozyskał ponad 2,3 mln zł wsparcia unijnego na zrealizowanie remontu w 10 budynków mieszkalnych. Oczywiście chodzi nieruchomości, które są własnością gminy. Sprawdźcie, które z nich doczekają się zmian.

Rewitalizacja dotyczy budynków zlokalizowanych przy ulicach: Bohaterów Warszawy 19, 3 Maja 19, Szkolnej 4, Partyzantów 26, Mickiewicza 5, Ołówkowej 15,  Stalowej 7, Daszyńskiego 9, 11 i 13. Możliwość wykonania prac pojawiła się z chwilą gdy miasto uzyskało tytuły własności do kamienic. – Mamy w tej chwili sporo tytułów prawnych do kamienic, których wcześniej nie można było poddawać różnego rodzaju remontom, właśnie ze względu na brak tytułów własności – mówi Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa.

Remont obejmie części wspólne tych budynków m.in.: naprawę i modernizację ścian zewnętrznych i nośnych, fundamentów, dachów, stropów, strychów, klatek schodowych oraz balkonów. Poza tym wymienione będą okna, drzwi, domofony, a także przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji elektrycznej oraz sposobu ogrzewania.– Musimy dbać o jakość powietrza, a przy okazji rewitalizacji zmienia się sposób ogrzewania. Przechodzimy na centralne ogrzewanie, likwidujemy w związku z tym kominy, w których spalane są bardzo różne dla zdrowia ludzkiego i powietrza niekorzystne substancje – wyjaśnia Starzyński.

Choć dotacja na wykonanie tych prac wydaję się znaczną sumą, to niestety kropla w morzu potrzeb. Gmina będzie musiała ponieść znacznie wyższe koszty, by przywrócić dawny blask zaniedbanych dziś kamienic oraz przystosować je do nowoczesnych standardów. Prezydent szacuje, że wykonanie prac w budynkach, które w pierwszym etapie zakwalifikowano do rewitalizacji będzie kosztować łącznie kilkanaście milionów.

Ponadto trudno znaleźć jest dobrą firmę, która za rozsądne kwoty wykonuje tego typu inwestycje. – Problem polega na tym, że dziś trudno znaleźć wykonawców na te zadania. Jest to związane z tym, że jest bardzo dużo zleceń różnego rodzaju w związku z korzystaniem ze środków unijnych, m.in. rewitalizację, ścieżki rowerowe, parkingi park&ride. Ogłosiliśmy przetarg na pięć budynków, ale  wyłoniliśmy wykonawców na dwa. To nie znaczy, że jest to program jednego roku, będziemy to rozkładać w latach i miarę możliwości poszukiwać wykonawców na następne budynki, żeby ta jakość powietrza w Pruszkowie, i nie tylko, poprawiała się – zaznacza prezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.