Pruszków to jeden wielki wykop

Pruszków

Tu kopią, tam frezują, a w jeszcze innym miejscu dopiero kładą nawierzchnię. Do końca wakacji zostały już niespełna dwa tygodnie, a Pruszków przypomina raczej teren wykopalisk archeologicznych, a nie miasto gotowe na zamknięcie linii kolejowej.

Wielu mieszkańców i kierowców obawia się, że liczne remonty drogowe odbiją się na nich przysłowiową czkawką. – Kto koordynował te remonty? Czy nie dało się tego wszystkiego zrobić wcześniej albo szybciej. Zaraz zamkną kolej, a większość dróg jest rozkopana. Może ktoś zasponsoruje mi helikopter – podkreśla Piotr. Takich głosów wśród naszych czytelników jest znacznie więcej. I nie ma się co dziwić.

Od września ruch samochodów w Pruszkowie znacznie się zwiększy i to nie tylko ze względu na koniec sezonu urlopowego. Wiele osób właśnie wtedy przesiądzie się z pociągów do aut, bowiem od 3 września na rok zamknięta zostanie linia kolejowa 447. Dodatkowo na lokalnych drogach pojawią się autobusy komunikacji zastępczej. Czy do tego czasu uda się zakończyć remonty drogowe w Pruszkowie? Drogowcy i zarządcy dróg zapewniają, że tak. Oby te zapewnienia się sprawdziły zwłaszcza, że chodzi tu o jedne z głównych dróg wyjazdowych z Pruszkowa: Al. Jerozolimskie, Warsztatową, Broniewskiego i Lipową. Warto dodać, że w połowie września ruszy remont wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ul. Poznańskiej. 

Dla kierowców najważniejsze jest to kiedy zakończy się remont Al. Jerozolimskich. Wyłączenie fragmentu tej arterii z ruchu wywołało duże utrudnienia w ruchu. W ostatnim czasie remont przeszło skrzyżowanie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Bohaterów Warszawy. Choć prace trwały tylko kilka dni, to wprowadził spory chaos na ulicach miasta. – Ruch odbywa się w tej chwili po nowo wybudowanej jezdni od wiaduktu do ul Bohaterów Warszawy. Istniejąca jezdnia jest rozbierana, niebawem wykonana zostanie nowa konstrukcja – poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, zarządcy Al. Jerozolimskich. 

Okazuje się jednak, że MZDW ma również dwie inne wiadomości dla kierowców. Jedną dobrą: – W nocy z 26 na 27 sierpnia planowane jest całkowite przywrócenie ruchu na wyłączonym odcinku drogi od ul. Partyzantów do ul. Bohaterów Warszawy. Roboty drogowe będą jeszcze trwały do końca listopada – podkreśla Burdon.

I drugą złą, a dotyczącą wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej (DW 718). Chodzi o remont tej przeprawy. –  Remont wiaduktu będzie polegał przede wszystkim na poprawie i zabezpieczeniu obecnego stanu technicznego obiektu m.in. od spodu wiaduktu zostanie odbita powierzchnia betonu i ułożona nowa. W trakcie remontu ograniczenia w ruchu będą uzależnione od prowadzonych robót. Na czas remontu obiekt nie zostanie wyłączony z ruchu. Zgodnie z planem remont potrwa od połowy września do końca października – zaznacza rzeczniczka MZDW.

To jednak nie wszystko. W północnej części miasta trwają prace na ul. Warsztatowej, a w minioną środę (16 sierpnia) ruszył remont ul. Broniewskiego. W przypadku tej inwestycji inwestorem jest powiat pruszkowski. – Do 31 sierpnia na skrzyżowaniu ul. Warsztatowej i 3 Maja powstaną krawężniki, chodniki oraz nowa nawierzchnia drogi. Robimy wszystko, aby skrzyżowanie było gotowe i w pełni funkcjonalne na dzień 1 września. Ponadto zgodnie z zapisami umowy do 21 listopada ma być gotowy cały ciąg ulicy Warsztatowej na odcinku 530 metrów wyjaśnia nam Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. 

Natomiast remont ul. Broniewskiego został niejako wymuszony przez wspomniane wcześniej zamknięcie linii kolejowej nr 447. Nawierzchnia tej drogi była w tak złym stanie, że organizatorzy komunikacji zastępczej nie chcieli się zgodzić na puszczenie tędy linii autobusowych. Remont zostanie zatem wykonany w ekspresowym tempie. – Na ulicy Broniewskiego rozpoczęły się kolejne prace, które planowo zostaną zakończone 30 sierpnia. W tym czasie zostaną wymienione krawężniki i fragment chodnika. Nawierzchnia drogi zostanie wymieniona na długości ok. 640 metrów, a co najważniejsze nastąpi również korekta łuku przy „strażnicy”. Poszerzona w tym miejscu droga zapewni więcej bezpieczeństwa poruszającym się pojazdom i pozwoli sprawnie poruszać się autobusom linii zastępczej, które od nowego roku będą poruszały się tą drogą – podkreśla Bukowski. 

Z długiej listy remontowanych dróg pozostaje jeszcze Lipowa. Wielu kierowców to właśnie tędy dojeżdżało do ul. Armii Krajowej i wyjeżdżało z miasta przez Pęcice. Obecnie droga jest wyłączona z ruchu. Kłopot jednak w tym, że przy ulicy znajduje się szkoła podstawowa, do której wielu rodziców przywozi dzieci. Czy tu również uda się zakończyć prace na czas? – Remont ul. Lipowej dobiega końca. Termin zakończenia prac 14 września. W rejonie Szkoły Podstawowej nr 6 roboty budowlane będą ukończone do 3 września – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Czy te zapewnienia się spełnią? Przekonamy się niebawem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.