Pruszków ma nowy program mieszkaniowy

Pruszków

Na przydział mieszkania w Pruszkowie czeka blisko 300 osób. Władze miasta mają już pomysł na to by ją skrócić. To nowy program mieszkaniowy „Lepsze lokum”.

Główną zasadą programu jest budowanie nowych lokali komunalnych o dobrym standardzie i nieco wyższym czynszu. Mieszkania będą przeznaczona dla lepiej sytuowanych mieszkańców budynków komunalnych i osób oczekujących na przydział. W ten sposób miasto chce odzyskać mieszkania w niższym standardzie i przydzielić je tym osobom, których nie stać na płacenie wyższego czynszu. – Jest to program operacyjny skierowany do tych osób, które nie są w stanie zapewnić sobie lokum poprzez zakup mieszkania u deweloperów. Liczymy na to, że zainteresujemy tym programem mieszkańców główne naszych z lokali komunalnych. Będzie on przeznaczony również dla tych mieszkańców, których będziemy musieli wykwaterować z budynków do rozbiórki czy też tych z budynków przejmowanych przez byłych właścicieli – wyjaśniał na październikowej sesji rady miasta Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Budowa nowych domów będzie finansowana z trzech różnych źródeł. A to oznacza, że w miejskiej kasie zostanie więcej pieniędzy na inne ważne dla mieszkańców inwestycje. – Ten program me tę zaletę ze te mieszkania nie będą budowane w całości z budżetu miasta Pruszkowa tylko przewidujemy trzy źródła finansowana: budżet miasta Pruszkowa, środki zewnętrzne i wsparcie ze strony spółki TSB „Zieleń Miejska”. To właśnie TBS będzie odpowiedzialny za realizację ego programu – dodał.

Radny Kazimierz Mazur dopytywał na sesji o szczegóły projektu. – Co dalej będzie z budownictwem komunalnym i TBS? Czy będziemy kontynuowali ten program? Czy wiemy jak przekonywać mieszkańców w do tego, żeby chcieli przechodzić do tego programu? Kiedy ten program zacznie funkcjonować? – to tylko niektóre z pytań które zadał miejskim włodarzom.

Okazuje się, że miasto chce zrezygnować z budownictwa w formule TBS. Zdaniem wiceprezydenta Kurzeli ten program nie wpływał na zmniejszenie kolejki oczekujących na przydział mieszkania. Głównie przez to, że mieszkańcy nie byli w stanie wpłacić 30 proc. wkładu i opłacać dość wysokich czynszy. – Te pierwsze dwa budynki przy ul. Studziennej były prawie próbą wdrożenia tego programu – dodał Kurzela.

Pozostaje więc pytanie, kto będzie mógł się ubiegać o mieszkanie w ramach programu „Lepsze lokum”. Będą to osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na wynajem lokalu lub nabycie mieszkania na własność, ale jednocześnie są w stanie opłacić wyższy czynsz. Mieszkają w lokalach o niskim standardzie użytkowym, ale utrzymują je w należytym stanie technicznym. Dbają o części wspólne i w ciągu ostatnich miesięcy 18 miesięcy nie zalegali z opłatami za okres dłuższy niż dwa miesiące. W przypadku przeprowadzki do innego mieszkania najemca będzie musiał zdać mieszkanie z programu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.