Pruszków ma już 100 lat

Pruszków

9 listopada 1916 roku Pruszków otrzymał prawa miejskie. Miasto może pochwalić się bogatą historią i świętować swoje urodziny.

Pruszków to miasto, które liczy dziś 60 tysięcy mieszkańców i ciągle się rozwija. Pierwsze historyczne wpisy mówią o osadzie „Proskowo”. Warto nadmienić, że wzmianki o wsi Żbików pochodzą z 1297 roku.

W XIX wieku Pruszków zaczął stawać się dużym ośrodkiem przemysłowym. Na rozwój miasta wpływało dobre połączenie kolejowe oraz bliskość Warszawy. Ludzie chętnie osiedlali się w Pruszkowie i tu organizowali sobie życie. W 1919 roku zaczęła działać fabryka obrabiarek, za której założenie odpowiadało Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki. Z czasem poprawiła się również infrastruktura dojazdowa. 

Pruszków musiał odbudować się po doświadczeniach II wojny światowej. Na terenie miasta znajdował się obóz przejściowy „Dulag 121”. Mimo wojennego dramatu miasto z czasem odżyło. Zwiększyła się liczba mieszkańców, udało się wybudować nowe osiedla.

Obecnie Pruszków to doskonałe miejsce do życia i pracy. Na terenie miasta działa prawie 9 tys. małych i średnich firm. Nie brakuje placówek oświatowych. Opiekę medyczną zapewniają trzy szpitale. Atutem Pruszkowa są liczne parki i tereny zielone. 

Zapraszamy do lektury Dodatku „Pruszków 100 lat”.

Pobierz: Dodatek Pruszków 100 lat

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.