Pruszków i Grodzisk w Warszawie, Podkowa z autonomią?

Region

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nowelizację ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. W jej myśl 33 podwarszawskie miejscowości, z Pruszkowem i Grodziskiem na czele, miałyby się stać dzielnicami Warszawy.

Poselski projekt zmian autorstwa PiS trafił do Kancelarii Sejmu w poniedziałek. We wtorek projekt był już dostępny na stronie sejmowej. Co zakłada? W myśl projektu Warszawa stałaby się gminą na prawach powiatu, która byłaby odpowiedzialna za wykonywanie zadań publicznych leżących na barkach powiatu, zadań gmin w zakresie transportu zbiorowego, zarządzania drogami z wyjątkiem gminnych, autostrad i dróg ekspresowych.

Jednak co najważniejsze projekt zakłada zmianę granic stolicy. Miasto Warszawa swoim zasięgiem miałoby objąć oprócz obecnego terytorium 33 podwarszawskie gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka. Co ciekawe w nowej radzie Warszawy zasiadałoby tylko 31 radnych, co oznacza nie tylko scalenie niektórych gmin w dzielnice. Miałoby się to odbyć po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Warto dodać, że projekt zakłada również pozostawienie 18 warszawskich dzielnic (Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz). Ustawa miałaby wejść w życie w terminie i trybie określonych w odrębnej ustawie.

Jak do tego pomysłu podchodzą włodarze? – To nowy pomysł. To kwestia przyjrzenia się temu pomysłowi. Jeśli ma to się odbyć z korzyścią dla mieszkańców to czemu nie. Jeśli okazałoby się, że Brwinów byłby tak traktowany jak Wilanów czy Wesoła, którym trudno się dostać do dużych inwestycji, to nie jest to dobre – mówi nam Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Co ciekawe na liście 33 gmin, które miałyby zostać włączone do Warszawy zabrakło… Podkowy Leśnej. – Zwykłe przeoczenie? A może podkowiański elektorat nie na rękę partii rządzącej. Fakt, pisałem, że powiat grodziski jest mierny, a dyskusja nad powiatami powinna nastąpić. Ale politycy PiS chyba się pospieszyli… A tak na poważnie, to kolejny szalony pomysł przejęcia władzy przez PiS – skwitował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.