Pruszków doczeka się roweru miejskiego

Pruszków

W tym roku na terenie miasta zostanie uruchomiony rower miejski. Do dyspozycji mieszkańców będą dwie wypożyczalnie. Jeśli system będzie cieszył się zainteresowaniem, to władze miasta zapewniają, że będzie on rozbudowywany.

Na początku czerwca przygotowaliśmy materiał na temat uruchomienia roweru miejskiego w Pruszkowie. Władze miasta poinformowały nas wtedy, że stworzenie systemu wypożyczalni rowerów jest w planach, ale dopiero na przyszły rok. Więcej tutaj.

Przeprowadziliśmy nawet sondę, w której nasi czytelnicy mogli głosować na sześć wskazanych przez naszą redakcję lokalizacji: Malichy, Znicz/CDK, Bąki/Studzienna, rejon ul. Działkowej, Park Mazowsze oraz Gąsin/Promyka. W zabawie na naszym fanpage’u na Facebooku wzięło udział ponad 400 osób. Najwięcej głosów zebrały lokalizacje na Malichach oraz w rejonie ul. Działkowej. Poniżej zamieszczamy post, który wtedy opublikowaliśmy.


Od publikacji naszego materiału minęły ponad dwa tygodnie. W tym czasie władze miasta zdecydowały o uruchomieniu roweru miejskiego jeszcze w tym roku. – Na najbliższej sesji będziemy przesuwać środki na uruchomienie dwóch wypożyczalni rowerów jeszcze w tym roku. Musimy przygotować program funkcjonalno-użytkowy dla systemu oraz rozpisać przetarg. Liczymy na to, że system uda się uruchomić we wrześniu – powiedział nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Niestety nie uda nam się uruchomić systemu w wakacje ale nawet miesiąc czy dwa pozwolą nam sprawdzić czy wypożyczalnie cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców – dodaje.

Władze Pruszkowa podkreślają, że chciałyby aby system wypożyczalni był kompatybilny z tymi działającymi po sąsiedzku, m.in. w Michałowicach. Gdzie pojawią się stacje? Pierwsza postanie przy stacji WKD w centrum miasta, a druga na osiedlu Staszica.

To jednak nie koniec. W przyszłym roku Pruszków chce wdrożyć program budowy sieci wypożyczalni rowerowych. – Myślimy o kilkunastu stacjach. Oczywiście nie powstaną one od razu. System będzie systematycznie rozbudowywany. Decyzje o lokalizacjach postaramy się konsultować z mieszkańcami – podkreśla Michał Landowski. – Chcemy wprowadzić ułatwienia dla osób starszych. System wymaga internetowej rejestracji, a nie każdy senior biegle posługuje się komputerem i korzysta z internetu. Osobom starszym w rejestracji do systemu mogliby pomagać asystenci. Rejestracja odbywałaby się w bibliotece i jej filiach – dodaje Landowski.

Pomysł stworzenia wypożyczalni rowerów znalazł się również w budżecie obywatelskim. Jak zapewnia wiceprezydent jeśli projekt ten zyska poparcie mieszkańców, to stacja ostanie włączona do systemu.

Jest również szansa, że w przyszłości będzie można wypożyczyć również rower dla dzieci. Takie rozwiązanie wprowadził ostatnio Konstancin-Jeziorna. – To jeden z aspektów, które w przyszłości weźmiemy pd uwagę – dodaje wiceprezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.