Protest przeciw 400 kV zakończył się [SPRAWDŹ NASZĄ RELACJĘ]

Region

Przed Ministerstwem Energii w Warszawie rozpoczął się protest przeciw budowie linii wysokiego napięcia m.in. w Grodzisku, Jaktorowie i Żabiej Woli.

Manifestacja w Warszawie to efekt mobilizacji mieszkańców 11 gmin, którzy poczuli się oszukani decyzją Polskich Sieci Elektroenergetycznych o budowie linii 400 kV w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów.

Jak donosi nasz reporter, w tej chwili na Placu Trzech Krzyży zgromadziło się około 1500 osób, kolejni przybywają na miejsce. – Wznoszą okrzyki i apelują do ministra energii, aby wyszedł do protestujących. Skandowane są hasła „Będziemy walczyć” i „Przyjechaliśmy bronić naszych rodzin”, „Nie chcemy umierać za 400 kV” – informuje na gorąco nasz dziennikarz Andrzej Golec.

Uczestnicy protestu planują przemarsz pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i złożenie petycji na ręce premier Beaty Szydło.

Przebieg protestu będziemy na bieżąco relacjonować i aktualizować informacje w tym artykule. Czytelników zachęcamy do śledzenia.

AKTUALIZACJA godz. 11.30:

Na ręce ministra Piotra Naimskiego złożona została petycja. W imieniu mieszkańców przez megafon przemówiła 5-letnia Melania. – Chcę być zdrowa, chcę żyć – powiedziała dziewczynka.

Uczestnicy protestu akcentują, że przebieg linii 400 kV po terenach ich gmin wyznaczono na starych mapach, które nie uwzględniają zmian od lat 80.

Na Placu zgromadziło się już ponad 3 tys. osób. Rozpoczynają przemarsz w kierunku siedziby premier Beaty Szydło. O godz. 13.00 mają tam rozpocząć się rozmowy.

AKTUALIZACJA godz. 11.50:

Jak informuje nasz reporter, w przemarszu może uczestniczyć nawet 6 tys osób. – To duża manifestacja i cały czas rośnie. Trwa przejście pod kancelarię premiera. Uczestnicy apelują do prezesa Jarosława Kaczyńskiego o zajęcie się sprawą – relacjonuje Andrzej Golec.

Czoło protestu wygląda tak:

AKTUALIZACJA godz. 12.30:

Uczestnicy protestu pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów niosą symboliczne trumny z nazwami gmin, przez które ma przebiegać linia wysokiego napięcia, w tym Brwinowa, Jaktorowa, Żabiej Woli i Grodziska.

AKTUALIZACJA godz. 12.50:

Manifestacja dotarła pod KPRM. Trumny z nazwami gmin zostały ułożone przed siedzibą premier Beaty Szydło. Uczestnicy apelują do szefowej rządu, aby wyszła do nich. – Zapraszamy! – skandują.

AKTUALIZACJA godz. 13.00:

Według organizatorów w proteście uczestniczy już 8 tys. osób.

AKTUALIZACJA godz. 13.10:

Uczestnicy protestu przygotowali specjalne transparenty, które przypominają o niejasnych okolicznościach, w jakich zapadła decyzja o lokalizacji linii 400 kV.


 

AKTUALIZACJA godz. 13.55:

 

Delegacja mieszkańców weszła do siedziby premier Szydło. Na jej ręce chcą złożyć petycję. – Do środka zanieśli też makietę słupów i kosz jabłek, jako ostatnich zdrowych plonów ziemi, na której pojawi się linie wysokiego napięcia – relacjonuje Andrzej Golec, reporter WPR24.pl.

 

Pozostali uczestnicy protestu czekają na powrót swoich wysłanników, liczą, że wyjdzie do nich premier Szydło.

AKTUALIZACJA godz. 15.00

Protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zakończył się. Spotkania z uczestnikami odmówili: premier Beata Szydło i minister Piotr Naimski. Więcej informacji w jutrzejszym wydaniu Gazety WPR oraz na portalu www.WPR24.pl.
 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.