Program wczesnego wykrywania Raka Płuc

Region

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim zachęca do wzięcia udziału w badaniach umożliwiających wczesne zdiagnozowanie raka płuca.

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w pracowni tomografii komputerowej Szpitala Zachodniego prowadzony jest Program wczesnego wykrywania Raka Płuc.

Grupę wysokiego ryzyka, w której często dochodzi do zachorowań na raka płuc, tworzą ludzie w wieku 50-70 lat, palący minimum 1 paczkę papierosów dziennie przez 20 lat. Narażone na zachorowanie są również osoby, wystawione na ekspozycje czynników rakotwórczych (azbestu, radonu, uranu, arszeniku, berylu, produktów przemiany węgla kamiennego) oraz posiadające w rodzinie przypadki zachorowań na raka.

Jednym z działań profilaktycznych w przypadku raka płuc są badania przesiewowe np. tomografia komputerowa niskodawkowa. Systematyczne badania są bardzo ważne, ponieważ rak płuc we wczesnym stadium zaawansowania przebiega praktycznie bezobjawowo. Na chwilę obecną u blisko 85% chorych rak płuc jest wykrywany w późnym stadium zaawansowania, co teoretycznie uniemożliwia skuteczne leczenie.

Z badania są wykluczone osoby z objawami chorób układu oddechowego. Badanie tomografem wykonywane w ramach programu jest całkowicie bezpłatne. Chorych do badania rejestruje telefonicznie lekarz POZ pod numerem telefonu (22) 755 90 36

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.