Proces szesnastu: rocznica aresztowania

Region

W niedzielę przypada 65. rocznica aresztowania przezradzieckie służby NKWD szesnastu Polaków, przywódców państwa podziemnego. Zatrzymania dokonano przy al. Armii Krajowej w Pruszkowie.

Do aresztowania doszło 28 marca 1945 roku. Tego dnia miało odbyć się spotkanie władz Polskiego Państwa Podziemnego z przedstawicielami ZSRR w sprawie współpracy przy tworzeniu rządu w powojennej Polsce. Szesnastu przywódców zostało zaproszonych przez stronę radziecką. Gdy na miejsce spotkania, czyli pałacyk przy ówczesnej ul. Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej) przybyli wszyscy Polacy, zostali oni aresztowani i dzień później wywiezieni do Moskwy. Wśród zatrzymanych był m.in. wicepremier Jan Stanisław Jankowski oraz ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, gen. Leopold Okulicki.

Proces, nazwany później „Procesem szesnastu” był polityczną pokazówką. Polacy usłyszeli zmyślone zarzuty. Odbył się po trzech miesiącach, w dniach 18-21 czerwca. Proces był pogwałceniem prawa międzynarodowego, które zabrania sądzić przywódców jednego państwa przez inny kraj. Światowe mocarstwa jednak nie zareagowały.

Pomnik szesnastu znajduje się w Pruszkowie przy al. Armii Krajowej na Ostoi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.