Problem z sygnalizacją na Promyka

Region

Dyrekcja, grono pedagogiczne i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 znajdującej się przy ulicy Pływackiej 16 w Pruszkowie od ponad roku starają się o ustawienie sygnalizacji świetlnej na jednym z przejść w okolicy szkoły.

Niebezpieczne przejście    

Dyrekcja i rodzice już rok temu rozpoczęli inicjatywę mającą na celu ustawienie sygnalizacji przy niebezpiecznym przejściu.- W listopadzie 2009 roku wystosowaliśmy do powiatu prośbę o stworzenie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Zespołu Szkół nr 1 – poinformował nas pan Włodzimierz, jeden z rodziców. – Na ulicy Promyka kierowcy nie tylko samochodów osobowych, ale i autobusów nie przestrzegają przepisów. Gdy jeden pojazd zatrzyma się, żeby puścić kogoś na przejściu, drugi go wyprzedza. Przejście w tym miejscu graniczy z cudem. Strach jest wysłać dziecko do szkoły, bo nawet dorosły ma problem z przedostaniem się na druga stronę ulicy – dodaje.

Od pana Włodzimierza otrzymaliśmy kopie pism, złożonych do kancelarii powiatu oraz odpowiedzi. Początkowy termin stworzenia sygnalizacji wyznaczony był na przełom lipca i sierpnie bieżącego roku. Jednak inwestycja została przesunięta z powodu trudnej sytuacji finansowej powiatu na przyszły rok.

Sygnalizacja w 2011

Okazuje się, że mimo trudności ze środkami powiat przygotował odpowiednią dokumentację. – Zostaliśmy zmuszeni do przesunięcia tej inwestycji. Jednak w sierpniu została wykonana dokumentacja techniczna na budowę sygnalizacji świetlnej na ulicy Promyka – podkreśla Sławomir Walendowski, zastępca naczelnika wydziały inwestycji i drogownictwa powiatu pruszkowskiego. – Inwestycja jest już wpisana do projektu przyszłorocznego budżetu. Jeśli nowa Rada Powiatu go zaakceptuje, światła zostaną ustawione na tym skrzyżowaniu jeszcze przed 1 września 2011 roku – dodaje.

Rodzice jednak boją się, ze do przyszłego roku na tym przejściu możne dojść do tragedii. A sposób na rozwiązanie problemu jest dużo prostszy i tańszy niż by się wydawało.

„Pan Stopek” na przejściu

Co roku w ciągu pierwszych tygodni września policja oraz straż miejska prowadzi akcje „Bezpieczna droga do szkoły”. – W tym roku akcja trwała od 1 do 17 września. W tym czasie w okolicy szkół pojawiły się patrole, które kontrolowały bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły – poinformowała nas mł. asp. Dorota Nowak rzecznik prasowy KPP w Pruszkowie. – Niestety ani policja, ani zapewne straż miejska nie jest w stanie wysłać funkcjonariusza, który przez cały dzień od 7 do 15 przeprowadzałby dzieci przez jezdnie. Możemy zlecić dzielnicowemu częste kontrole w określonych godzinach, jednak nie codziennie – podkreśla.

Z podobnym problemem doskonale poradziła sobie Szkoła Podstawowa nr 1 w Pruszkowie. Tu dyrekcja postanowiła zatrudnić opiekuna dzieci i młodzieży przy przejściu dla pieszych. – Z naszej strony możemy tylko pogratulować dyrekcji tej placówki takiego posunięcia. „Pan Stopek” w tym miejscu przeprowadza dzieci przez cały rok szkolny – zaznacza rzecznik KPP w Pruszkowie. – Szkoły we własnym zakresie mogą zwiększać bezpieczeństwo swoich uczniów, jednak rzadko z tego korzystają – dodaje.

Dyrekcja szkoły w pełni akceptuje postawę policji i straży miejskiej. – Liczyliśmy, że uda się stworzyć w tym miejscu sygnalizację jeszcze w tym roku. Niestety inwestycja nie doszła do skutku – przyznaje Mirosława Śliwińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10. – Oczywiście postaramy się w sposób doraźny rozwiązać ten problem. Jednak, aby zatrudnić „Pana Stopka” szkoła musi wystosować pismo do miasta o przyznanie dodatkowych środków na ten cel. Szkoła pracuje w godzinach 7-17, więc musielibyśmy zatrudnić dwie nowe osoby, a na to pieniędzy nie mamy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.