Problem ze zwierzęcymi odchodami

Pruszków

Każdego roku powraca ten sam problem – zwierzęce odchody zanieczyszczają chodniki oraz tereny zielone. Warto pamiętać, że Urząd Miejski w Pruszkowie rozdaje bezpłatne zestawy do sprzątania po swoich pupilach.

Niestety właściciele czworonogów nie zawsze wykazują się odpowiedzialnością. Opieka nad psem nie kończy się  wyłącznie na dbałości o jego zdrowie, wyprowadzaniu na spacery czy zapewnieniu odpowiedniego pożywienia. Jest jeszcze inny nieco bardziej „brudny problem”, czyli sprzątnie po nim. To naturalny obowiązek wynikający z posiadania czworonoga. Jednak nie wszyscy go przestrzegają.

Ostatnio sprawa została poruszona na facebooku miasta Pruszkowa. – Po raz kolejny wracamy do tematu psich odchodów gdyż oburzenie mieszkańców, którzy rozdeptują kupy skierowane jest przeważnie do organów gminy z przeświadczenia, że wykonawcy porządkujący tereny miejskie mają obowiązek ich uprzątania. Jest to niewłaściwe podejście do sprawy gdyż sprzątanie psich odchodów odbywałoby się wtedy na koszt wszystkich podatników, również tych, którzy psów nie posiadają. Bądźmy ludźmi odpowiedzialnymi, sprzątajmy po swoich pupilach – czytamy w komunikacie.

W międzyczasie z takim samym problemem zgłosił się do nas jeden z mieszkańców Pruszkowa. – Przedstawię na przykładzie dobrze mi znanej okolicy jak uciążliwy jest brak sprzątania przez niektórych mieszkańców po swoich psach. W okolicy bloku przy ul. Słonia Trąbalskiego 11 znajduje się skwer. Na trawnikach jest kupa na kupie. Pies zrobi co ma zrobić, a jego właściciel odchodzi – nikt nie sprząta. Wywieszane są kartki, ale nic to nie daje – mówi Robert.

To prawdziwy kłopot. Miasto stara się  go rozwiązać, jednak nie ma prostej recepty na zmianę podejścia do tego tematu przez posiadaczy psów. W pruszkowskim urzędzie miasta przy ul. Kraszewskiego dostępne są darmowe zestawy higieniczne  – Mieszkańcy mogą pobierać w naszym urzędzie w Wydziale Ochrony Środowiska bezpłatne torebki do sprzątania po swoich pupilach. Ten system działa u nas od wielu lat, także będą one dostępne przez cały obecny rok. Coraz więcej osób wykonuje obowiązek sprzątania po swoim pupilu i to jest dla nas takie światełko w tunelu – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. – Torebki z zawartością można wrzucać do każdego kosza ulicznego – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.