Problem z programem eTornister

Piastów

Uczniowie piastowskiego liceum im. Adama Mickiewicza powinni na początku roku szkolnego otrzymać tablety w ramach programu eTornister. Urządzenia zastąpiłyby tradycyjne podręczniki. Jednak do dziś nie zrealizowano zadania.

Program eTornister to zintegrowana platforma edukacyjna stworzona z myślą o uczniach. Program pilotażuje telefonia komórkowa Plus GSM. Ich zdaniem nastąpił czas, w którym tradycyjne i ciężkie podręczniki powinien zastąpić tablet. Takie urządzenia umożliwiają korzystanie nie tylko z materiałów dydaktycznych jak elektroniczne ćwiczenia, ale i encyklopedie, lektury oraz narzędzie wspierające edukację. Oprócz tego w grę wchodzi aspekt zdrowotny. Dzięki tabletom spada waga plecaka z 12 do 3-4 kilogramów, co zmniejsza ryzyko występowania wad kręgosłupa.

Na wprowadzenie takiego rozwiązania zdecydowało się piastowskie liceum im. Adam Mickiewicza. Elektroniczne podręczniki powinny być już dostępne 1 września, jednak uczniowie nie otrzymali ich do dzisiaj. O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się do dyrektor szkoły. Okazuje się, że zawiniło jedno z wydawnictw. – Tablety miały zostać wyposażone w oprogramowania dwóch wydawnictw: WSI oraz Nowa Era. Co do pierwszego nie mamy żadnych zastrzeżeń, wywiązali się ze swoich zobowiązań. Natomiast Nowa Era zawiodła na całej linii. Jednostka prowadząca, w tym przypadku Plus GSM nie może dogadać się w sprawie dostarczenia oprogramowania. Wydawnictwo boi się utraty zysków. Myślą, że uczniowie zrezygnują z tradycyjnych podręczników, czyli nie będą ich kupować – mówi Hanna Babikowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

Mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować z wydawnictwem Nowa Era… Dyrektor szkoły zapowiada, że nie spocznie dopóki sprawa nie zostanie załatwiona. – Zrobię wszystko żeby program został wdrożony jeszcze do końca tego roku kalendarzowego. W zasadzie nie dopuszczam innej możliwości. Przez ten konflikt interesów ze strony Nowej Ery tracą głównie nasze dzieci – zaznacza Babikowska.

Jak widać wydawnictwo, które powinno pomagać uczniom, tak naprawdę im szkodzi. Cyfryzacja to nie tylko zabawa, ale udogodnienie, dzięki któremu można lepiej rozwijać się. Nauczyciele mają też większą kontrolę nad procesem nauczania. Program integruje się z dziennikiem elektronicznym dzięki czemu nauczyciel ma dostęp do listy uczniów, ocen, uwag i kontaktu z rodzicami.

Sprawę będziemy monitorować. Gdy pojawią się nowe wątki wrócimy do tematu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.