Prezydent o samorządach i żłobkach

Region

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział debatę w sprawie ustawy o żłobkach. Uwzględniony ma być w niej punkt widzenia samorządów.

Spotkanie w Kancelarii Prezydenta ma pozwolić na zbudowanie przekonania, czy ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, nad którą pracuje Sejm, jest ustawą optymalną. „Przede wszystkim z punktu widzenia dzieci, potem z punktu widzenia rodziny, ale także z punktu widzenia państwa, w tym także samorządów” – podkreślił prezydent.

Tzw. ustawa żłobkowa przewiduje, że jako formy opieki dla najmłodszych dzieci funkcjonować będą żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania. Z chwilą wejścia ustawy w życie żłobki przestaną być zoz-ami, co oznaczać będzie niższe wymagania przy ich zakładaniu. Zmieni się także kadra w żłobkach.

Samorządowcy wielokrotnie wyrażali swoje zaniepokojenie brakiem uregulowania w ustawie kwestii finansowych – obawiają się, że spowoduje to poważne zwiększenie wydatków bieżących gmin.

Na środowym posiedzeniu Sejmu do projektu zgłoszono dwanaście poprawek i został on ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.