Prezydent odwiedził powstańca z Milanówka

Milanówek

W dniu 92. urodzin Henryka Kończykowskiego ps. Halicz, powstańca warszawskiego, pojawił się niecodzienny gość. Prezydent Andrzej Duda postanowił osobiście złożyć życzenia zasłużonemu żołnierzowi w jego mieszkaniu w Milanówku.

Jak stwierdził prezydent, ta wizyta była dla niego ogromnym zaszczytem. We wtorek, 12 stycznia Andrzej Duda osobiście pojawił się w mieszkaniu Henryka Kończykowskiego aby złożyć mu życzenia z okazji 92. urodzin. Podczas odwiedzin jubilatowi zostały wręczone m.in. kwiaty i obraz. Warto dodać, że w trakcie wyborów prezydenckich Kończykowski udzielił poparcia kandydaturze Andrzeja Dudy. Na oficjalnym profilu na facebooku prezydenta opublikowano dwa nagrania z tego zdarzenia: pierwsze oraz drugie.

Henryk Kończykowski ps. Halicz urodził się 12 stycznia 1924 roku w Warszawie. To były plutonowy Armii Krajowej i ostatni żyjący żołnierz 4. drużyny III plutonu Felek 2. kompanii Rudy batalionu Zośka. W 1944 r. został aresztowany za kolportaż tajnej prasy i umieszczony w areszcie w Grodzisku Mazowieckim. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy podczas jednej z bitew w rejonie warszawskiej Starówki został raniony musiał przedostać się kanałami do Śródmieścia. Po upadku powstania trafił do obozu w Pruszkowie – Dulag 121, skąd uciekł do Podkowy Leśnej. W 1950 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Oskarżono go o próbę obalenia ustroju Polski Ludowej oraz zabójstwo Kazimierza Jackowskiego (porucznik, żołnierz AK w plutownie „Torpedy” w batalionie „Miotła”, 19 stycznia w 1945 r. został zastrzelony przez nieznanych sprawców). Wojskowy Sąd Rejonowy skazał Kończykowskiego na karę 15 lat więzienia. Jednak na wolność wyszedł 11 listopada 1953 r.

Henryk Kończykowski w 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Walecznych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.