Pożyczka na rekultywację śmieciowej góry

Region

Praktycznie pewne jest, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dofinansuje rekultywację wysypiska odpadów komunalnych, nazywanego Górą Żbikowską.

O planach zamknięcia pruszkowskiego wysypiska oraz tym, że nie mogą się tego doczekać szczególnie mieszkańcy Gąsina i Żbikowa, pisaliśmy w lutym (WPR 106). Dowodem na zniecierpliwienie ludzi były komentarze, jakie otrzymaliśmy po publikacji. „W ciągu kilku ostatnich wietrznych dni wszystkie lżejsze śmiecie z wysypiska fruwały w powietrzu. Teraz okoliczne pola i łąki zalega śmieciowy opad. Na każdym drzewie chorągwie reklamówek. Widoki,  jak z filmu grozy – zróbmy coś szybko, by zmienić to powtarzające się zjawisko” – postulowała jedna z mieszkanek Żbikowa.

Wygaszanie pracy wysypiska to proces długofalowy. Ostatecznie ma on potrwać do 2014 r., o czym informował wiceprezydent Andrzej Kurzela. Dzięki inwestycjom w Miejskim Zakładzie Oczyszczania (m.in. nowa sortownia śmieci), możliwe jest stałe zmniejszanie odpadów trafiających na śmieciową górę.

Gmina na bieżąco musi także prowadzić rekultywację terenu wysypiska. Miasto stara się o przyznanie dofinansowania na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie Elżbieta Jakubczak-Garczyńska potwierdziła, że miasto uzyskało promesę od WFOŚiGW na przyznanie pożyczki w wysokości 1 mln zł. – Zgodnie z prawem do 30 kwietnia tego roku zobowiązani jesteśmy złożyć stosowny wniosek. Jeżeli będzie on pozytywnie rozpatrzony, dostaniemy pożyczkę – mówi naczelnik Jakubczak-Garczyńska.Pozostałą kwotę potrzebną na wykonanie prac rekultywacyjnych w tym roku miasto dołoży z własnej kasy – ma to być ok. 500 tys. zł.                

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.