Powstanie lewoskręt z al. Armii Krajowej w ul. Andrzeja

Pruszków

Dobra wiadomość dla kierowców poruszających się po Pruszkowie. Starostwo ogłosiło przetarg na wybudowanie lewoskrętu z al. Armii Krajowej w kierunku ul. Andrzeja.

To będzie znaczne usprawnienie ruchu na tym skrzyżowaniu. Dotychczas gdy dany kierowca zamierza wykonać manewr skrętu w lewo z al. Armii Krajowej w ul. Andrzeja, to blokuje przejazd innym kierowcom chcącym jechać na wprost. Tak tworzą się korki sięgające za wiadukt, w stronę centrum Pruszkowa. Wszystko przez układ drogowy. Brakuje wydzielonego pasa do skrętu w lewo, właśnie w kierunku ul. Andrzeja. Ale na szczęście ma się to zmienić!

Wybudowanie pasa do skrętu w lewo nie jest skomplikowaną inwestycją, ani jedną z największych. Jednak będzie to duże udogodnienie dla kierowców. Zwłaszcza, że temat skręcania z wiaduktu w kierunku ul. Andrzeja był podnoszony już nieraz. W przeszłości pojawił się też dość kontrowersyjny pomysł, aby w godzinach szczytu (między godz. 7.00 a 9.00) kierowcy nie mogli skręcać w ul. Andrzeja. Inicjatywa ta wyszła od mieszkańców Pruszkowa, jednak nie spotkała się aprobatą większej grupy. Temat ucichł.

W ubiegłym roku w listopadzie usłyszeliśmy w pruszkowskim starostwie (które jest zarządcą al. Armii Krajowej), że układ drogowy w tym miejscu na pewno zostanie poprawiony. Zarezerwowany nawet środki finansowe na ten cel w budżecie powiatu – 150 tys. zł.

Co nastąpiło później? W pierwszej kolejności poprawiono prace sygnalizatorów świetlnych, dzięki czemu kierowcy jadący al. Armii Krajowej mogą korzystać z wydłużonego nadawania zielonego sygnału. Efekt był zadowalający, ponieważ korki znacznie się zmniejszyły. W marcu tego roku usłyszeliśmy też, że nie ma co liczyć na przebudowę skrzyżowania. – Na obecnym etapie starostwo nie ma w planie przebudowy skrzyżowania. Zanim podejmiemy decyzję o tak dużej inwestycji w tak newralgicznym z komunikacyjnego punktu widzenia skrzyżowaniu sprawdzamy inne możliwości poprawy jakości ruchu w tym miejscu – mówił Mirosław Chmielewski, członek zarządu powiatu pruszkowskiego.

Tymczasem w powiatowym biuletynie informacji publicznej „wskoczył” przetarg na budowę lewoskrętu z al. Armii Krajowej w ul. Andrzeja. Na czym dokładnie będzie polegać ta inwestycja? – Inwestycja polegać będzie na poszerzeniu jezdni o jeden pas ruchu przeznaczony do bezkolizyjnego zjazdu w ul. Andrzeja, co wskazuje na konieczność ingerencji w istniejąca jezdnię. Zmieniona także zostanie geometria łuków na poszczególnych wlotach skrzyżowania – odpowiada nam Emilia Jarosz-Lis ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Nie obejdzie się bez utrudnień w ruchu: – O ile poszerzenia można wykonywać przy zawężeniu pasa ruchu, to wykonanie nawierzchni będzie wymagało całkowitego zamknięcia skrzyżowania. Z uwagi na znaczenie komunikacyjne al. Armii Krajowej postaramy się, aby największe utrudnienia ruchu organizować w okresach o najmniejszym nasileniu ruchu – dodaje.

Spytaliśmy również czy inwestycję uda się zrealizować do końca tego roku, ponieważ nieubłaganie nadchodzi okres zimowy. W przetargu zapisano, że wykonawca będzie miał 42 dni na wybudowanie dodatkowego pasa. – W budżecie bieżącego roku zostały przewidziane środki na realizację tego zadania. Pomimo, że z uwagi na przedłużające się uzgodnienia, dokumentacja została wykonana dopiero w październiku, podjęliśmy kroki, aby to zadanie wykonać. Otwarcie ofert zaplanowane zostało na 22 listopada. Inwestycję uda się przeprowadzić do końca roku, jeżeli wykonawcy wykażą zainteresowanie i dojdzie do podpisania umowy. A trzeba mieć na względzie fakt, iż z tego powodu obecny rok jest trudny dla inwestorów a koniec roku nigdy również z tego powodu nie był łatwy – mówi Emilia Jarosz-Lis.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.