Powstają pasy zalecane dla rowerzystów

Podkowa Leśna

Podkowiański magistrat znalazł rozwiązanie na pogodzenie „interesów” rowerzystów i kierowców aut. Na jezdniach malowane są pasy zalecane dla rowerów jako alternatywa dla separowania ruchu drogowego.

Na ulicach Podkowy leśnej nie ma możliwości wykonania klasycznych pasów rowerowych. Powodem są zbyt wąskie jezdnie i co za tym idzie – obowiązujące przepisy, które narzucają jej odpowiednią szerokość. Ponadto takie pasy przeznaczone są tylko do użytku rowerzystów. Oznacza to, że samochody nie mają prawa po nich jeździć ani na nich parkować.

Skoro utworzenie „rowerowych korytarzy” nie jest możliwe pozostaje pytanie. Co można zrobić w zamian? – Alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do pasa dla rowerów może być pas zalecany. I takie wprowadzamy na niektórych ulicach w Podkowie Leśnej. Z technicznego i prawnego punktu widzenia pas zalecany nie jest pasem tylko dla rowerów. Część jezdni jest oznaczona jako sugerowana przestrzeń dla rowerzystów, nie będąc jednocześnie do ich wyłącznego użytku – co 50 m namalowany jest znak roweru, po obu stronach jezdni, w obu kierunkach – napisał na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Zgodnie z zasadą prawostronnego ruchu takie oznakowania poziome pojawią się przy prawej krawędzi jezdni. Samochody jeżdżą po pasie zalecanym jak po zwykłej ulicy, ale co 50 m są informowani, że na ich drodze może pojawić się rowerzysta. Gdy zdarzy się taka sytuacja po prostu go wyprzedzą. – Generalnie, pas zalecany jest jedynie elementem układu drogowego, który ma za zadanie zwrócić uwagę na obecność rowerzystów i wizualnie zwęzić jezdnie – podkreśla burmistrz Tusiński.

Zatem jaki ma być skutek namalowania pasów zalecanych? Zdaniem burmistrza kierowcy łatwiej pogodzą się z obecnością rowerzystów na asfalcie. Warto również zwrócić uwagę na to, że kierowcy będą mogli parkować na takich pasach o ile zezwalają na to inne znaki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.