Powietrze znów mało przejrzyste

Region

Niestety jakość powietrza w naszym regionie cały czas pozostawia wiele do życzenia. We wtorek normy stężenia pyłu PM2,5 zostały znacznie przekroczone.

Zanieczyszczenie powietrza i utrzymujący się smog to wciąż tematy „numer jeden” w mediach. Każdego dnia wdychamy pyły PM2,5 i PM10 zawieszone w powietrzu. W smogu znajduje się także benzo(a)piren, czyli rakotwórczy związek występujący również w dymie papierosowym. Jakie możemy mieć przez to kłopoty? Głównie ze zdrowiem, a dokładniej powikłania o charakterze chorób układu krwionośnego, ponieważ przenika tam pył PM2,5.

Dane ze stacji pomiarowej w Piastowie nie pozostawiają złudzeń, stężenie pyłu PM2,5 jest na wysokim poziomie – najczęściej utrzymuje się w granicach 80 µg/m3. Normy te można sprawdzić w darmowej aplikacji na smartfona „Jakość powietrza w Polsce” stworzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jakie dane napływały 24 stycznia ze stacji w Piastowie? O północy stężenie pyłu PM2,5 wynosiło 161,9 µg/m3! Godzinę później wartość spadła do 106 µg/m3, a o 2.00 do 94,6 µg/m3. Wtorkowy poranek przywitał nas wartością pyłu PM2,5 na poziomie 82,8 µg/m3 (godz. 6.00). O godz. 8.00 stężenie wzrosło do 89,1 µg/m3.

Krótko mówiąc oznacza to, że jakość powietrza w naszych okolicach jest dostateczna lub zła. W obydwu przypadkach smog stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, w szczególności dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Warto roważyć ograniczenie przebywania na zewnątrz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.