Powiat „za” liceum, ale nie teraz

Nadarzyn

W starostwie powiatowym w Pruszkowie odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie. Przedstawiciele komitetu społecznego usłyszeli, że powiat jest przychylny powołaniu placówki, jednak nie nastąpi to w tym roku.

Gmina Nadarzyn podjęła starania o utworzenie liceum w budynku gimnazjum przy ul. Żółwińskiej. W tej sprawie władze skierowały pismo do starostwa powiatowego, które musiałoby wyrazić zgodę na taki krok. Rozmowy trwają, strony wymieniają kolejne pisma, ale konkretów brak. Sprawa wywołuje duże emocje oraz angażuje rodziców dzieci i nauczycieli gimnazjum w Nadarzynie. Powołany został komitet społeczny „Inicjatywa dla utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Nadarzynie”, który ma uczestniczyć w rozmowach z gminą i starostwem, a także prowadzić konsultacje społeczne.

Przełomem miało być spotkanie w starostwie. Przedstawiciele komitetu społecznego nie mogą być zadowoleni. Chcieliby utworzenia liceum w tym roku, jednak plany powiatu są inne. – W związku z obecną sytuacją przejściową, burzliwą dotyczącą ustawy nie chcielibyśmy wyrażać zgody na uruchomienie liceum ogólnokształcącego w gminie Nadarzyn z następujących powodów: nie wiemy jak będzie wyglądał nabór, a także jak będzie wyglądała sytuacja w gminie po wejściu tej ustawy. Generalnie decyzje podejmuje powiat i ponosi konsekwencje na zawsze. Osobiście uważam, że uruchomienie liceum w Nadarzynie nie jest złym pomysłem. Gdyby nie zmiana ustawy i warunki turbulencji społeczno-politycznych możemy się do tego spokojnie przymierzyć i przygotować. Chcemy, aby w roku 2017 roku nie uruchamiać liceum ogólnokształcącego w gminie Nadarzyn. Na przełomie 2017/2018  po rozeznaniu sytuacji, jaki wpływ na działania naszego systemu edukacji będzie miała reforma, powrócimy do tematu. Jeżeli spotkamy się za rok i wszyscy, po zapoznaniu się z argumentami, uznamy, że taka sytuacja jest konieczna czy właściwa, zarząd deklaruje chęć współpracy i uruchomienia liceum w gminie Nadarzyn – prezentował Krzysztof Rymuza, wicestarosta pruszkowski.

Przedstawiciele komitetu nie dawali za wygraną. – Słyszeliśmy wyraźnie od starosty Gołosia, dwukrotnie, że jest za utworzeniem liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie. Nie mówiąc o czasie. W ostatnim wystąpieniu powiedział, że powiat myśli o przeprowadzeniu swoich własnych konsultacji społecznych w tym zakresie. Nie było konsultacji, a decyzja, jak słyszymy, zapadła. Dlaczego? – pytał Dariusz Zwoliński z komitetu społecznego.

Wicestarosta powoływał się na brak stanowiska kuratorium w sprawie utworzenia liceum w Nadarzynie. – Chciałbym zwrócić uwagę, że w stanowisku pana starosty, ja je całkowicie podtrzymuję i zgadzam się z nim, absolutnie jesteśmy za uruchomieniem liceum w Nadarzynie, tylko nie wspomniał pan o terminie. Nie mamy odpowiedzi kuratorium w tej kwestii – tłumaczył Rymuza, jednak zdanie strony społecznej było odmienne. – Nie ma żadnej potrzeby pytania kuratorium – zaznaczał Zwoliński.

Rymuza zapewnił, że zarząd powiatu pochyli się jeszcze raz nad sprawą. – Zaproszę zarząd na nadzwyczajnie posiedzenie, na którym przedstawię państwa argumenty i będziemy jeszcze raz omówimy kwestię związaną z tą uchwałą. Myślę, że pan starosta ponownie skontaktuje się z kuratorium i spróbujemy uzyskać wiążącą decyzję w tej sprawie – zapewniał wicestarosta.

Na koniec spotkania Zwoliński krótko przedstawił oczekiwania komitetu społecznego i rodziców. –  Naszym oczekiwaniem byłoby, żeby rada powiatu przyjęła taką sieć szkół, które dopuszcza utworzenie w tym roku liceum w Nadarzynie i skierowała ją do kuratorium – powiedział.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.