Powiat Pruszkowski stawia na zdrowie młodzieży

Region

Powiat Pruszkowski przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy rozpoczął edukację żywieniową młodzieży w szkołach średnich.

Polska zalicza się do krajów, w którym dzieci tyją najszybciej w Europie. Już co piąte dziecko w kraju ma problem z nieprawidłową masą ciała. Co raz bardziej otyłe społeczeństwo to wynik przede wszystkim braku świadomości żywieniowej i braku edukacji żywieniowej prowadzonej od najmłodszych lat. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci i młodzież spożywają obecnie zbyt duże ilości cukrów, tłuszczy i soli przy jednoczesnym niedoborze warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych. Łatwość w dostępie do wysokoprzetworzonej żywności, uleganie modom i reklamom szczególnie zauważalne wśród młodych ludzi jednoznacznie wskazują na konieczność edukacji w zakresie prawidłowego żywienia.
Powiat Pruszkowski, mając na uwadze powyższe, umieścił działania skierowane na upowszechnienie zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego sposobu odżywiania w zadaniach na rok 2017.

Stowarzyszenie ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY, jako wykonawca projektu, od początku roku szkolnego realizuje w szkołach średnich warsztaty żywieniowe.

Do projektu z terenu powiatu przystąpiły dwie szkoły:  Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana oraz Zespół Szkół nr 1. im. Stanisława Staszica w Pruszkowie. Działania objęły swoim zasięgiem niemal 170 osób w wieku 15-18 lat.

Cykl spotkań obejmuje warsztaty żywieniowe, na których młodzież poszerza wiedzę jak dietą zwiększyć efektywność uczenia się, jak czytać etykiety i na jakie pułapki żywieniowe uważać. Młodzi ludzie samodzielnie komponują przykładowe zdrowe jadłospisy oraz tworzą plakat/reklamę diety dobrej dla mózgu. Całość realizowana jest pod okiem wykwalifikowanych dietetyków/edukatorów żywieniowych stowarzyszenia.

Warsztaty spotykają się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Formą odbiegają od tradycyjnej lekcji, co zdaniem edukatorów, stwarza dogodne pole do dyskusji.

Ostatnio opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli (wrzesień 2017r.) o zdrowym żywieniu w szkołach pokazał, że w ciągu czterech ostatnich lat (od 2012 do 2016 roku) odsetek dzieci z nadmierną masą ciała wzrósł o  ponad pięć punktów procentowych i wynosi około 22% populacji.

Projekt Powiatu Pruszkowskiego i Stowarzyszenia Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy to zatem ważny element aktywnej formy wspierania szkół w działalności edukacyjnej na temat zasad zdrowego żywienia.

Artykuł jest sponsorowany ze środków projektu „Warsztaty żywieniowe dla młodzieży szkół średnich”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.