Postępy na budowie CDK robią wrażenie

Pruszków

Centrum Dziedzictwa Kulturowego to jedna z flagowych inwestycji pruszkowskich władz. Jak idzie budowa? Postanowiliśmy zajrzeć na jej plac.

Potężny budynek od półtora roku powstaje u zbiegu ulicy Bohaterów Warszawy i Al. Jerozolimskich, nieopodal Hali Znicz. Choć o inwestycji było głośno już w momencie jej rozpoczęcia, część mieszkańców i kierowców (szczególnie z innych miejscowości), którzy pokonują pobliskie ruchliwe skrzyżowanie, do dziś zastanawia się co to za budowa.

Wrażenie robią przede wszystkim rozmiary gmachu Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Te można już ocenić gołym okiem, bo stan prac konstrukcyjnych jest bardzo zaawansowany. Obiekt będzie miał powierzchnię aż 17 tys. mkw. Będzie nowym „domem” m.in. dla Miejskiego Ośrodka Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca „Pruszkowiacy”, znajdzie się tam zaplecze Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych.

To oczywiście nie wszystko. W trzykondygnacyjnym budynku znajdzie się sala widowiskowo-kinowa z prawie 400 miejscami na widowni, sale taneczne i prób, pracownie muzyczne i plastyczne, a także strefa aktywności fizycznej. Pojawią się siłownie, pomieszczenia masażu i sala do ricocheta. Nie zabraknie odpowiedniej bazy parkingowej. Naziemny plac pomieści 138 samochodów, podziemny – 181.

A jak przebiegają roboty? – Wszystko idzie zgodnie z planem, w grudniu zamknięty został stan surowy, teraz trwają prace wewnętrzne. Zakończono konstrukcję budynku CDK, murowanie ścianek wewnętrznych i zewnętrznych, przebudowę sieci kanalizacji deszczowej zewnętrznej oraz przyłącza wody – informuje Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. I dodaje: – Obecnie zakończono procedurę projektową dla elewacji, ścian wspinaczkowych oraz dachu budynku.

Zaawansowanie prac wynosi 33 proc. – Prowadzone są roboty: instalacyjne wewnętrzne, warstwy spadkowe na dachu, montaż rusztowań zewnętrznych, montaż elewacji na ścianie południowej – mówi Elżbieta Korach.

Całość ma być gotowa jesienią 2017 r. i pochłonąć ponad 70 mln zł. Dodatkowym kosztem będzie wyposażenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. W tym przypadku miasto zamierza sięgnąć po unijne dotacje, które pozwolą na urządzenie wnętrza obiektu.

Początkowo plany tak dużej i kosztownej inwestycji budziły kontrowersje wśród mieszkańców Pruszkowa. Z czasem emocje opadły. Przypomnijmy, pierwszą łopatę na placu budowy wbito w listopadzie 2014 r. –  Cieszę się, że możemy rozpocząć realizację. Jestem też pewien, że za parę lat ci, którzy dzisiaj są niezadowoleni, zmienią zdanie, mogąc korzystać ze wszystkiego, co obiekt ten zapewni –

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy