Pomoc na wagę życia

Nadarzyn

Podczas I Międzyszkolnego Pikniku Rodzinnego w Nadarzynie, który zaplanowano na 17 września odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych. Każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Bezsilność i zwątpienie – te uczucia często towarzyszą osobom, które walczą z nowotworami krwi. Ogromną szansą jest dla nich przeszczep szpiku. Jako potencjalny dawca może zarejestrować się praktycznie każdy. – Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy jest  nieskomplikowaną procedurą medyczną, ale dla chorego, który musi przyjąć cudzy układ odpornościowy – przeszczep – to nie lada wyzwanie. Dla wielu osób chorych na nowotwory krwi stanowi jednak ostatnią deskę ratunku. Często zwiększa szansę na przeżycie – mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS.

Podczas I Międzyszkolnego Pikniku Rodzinnego, który odbędzie się 17 września na boisku bocznym stadionu GOS w Nadarzynie nie zabraknie dobrej zabawy. Właśnie w tym klimacie mieszkańcy gminy będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych. Akcja ma na celu uświadomienie problemu i ukazanie, że każdy może nieść pomoc. – Bywają pacjenci, dla których znalezienie dawcy jest niezwykle trudne. Warto zaznaczyć, że tylko 25 proc. przeszczepów możliwe jest dzięki dawcom rodzinnym, a aż 75 proc. możliwe jest dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy bezinteresownie zarejestrowali się jako potencjalni dawcy – wyjaśnia Wójtowicz-Wielgopolan. – Możemy podarować cząstkę siebie, która jest ratunkiem dla innego człowieka, a jednocześnie nic sobie nie ujmujemy. Jesteśmy w stanie zrobić coś niewielkim wysiłkiem o ogromnej wadze. Uratować drugiego człowieka. Dlatego warto się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Taka osoba powinna mieć 18-55 lat, być zdrowa i ważyć co najmniej 50kg – dodaje.

Co jeszcze czeka na uczestników Pikniku Rodzinnego? Od 10.00 mieszkańcy Nadarzyna będą mieli w czym wybierać, gdyż program imprezy wygląda niezwykle ciekawie. Gry, zabawy i konkursy, ale nie tylko dla dzieci. Organizatorzy liczą na udział rodziców i ich zaangażowanie. Ważnym elementem będzie sport. Zaplanowano mecze piłki nożnej drużyn sześcioosobowych. Każdy będzie miał szansę spróbować sił w zawodach strzeleckich, a na deser przygotowano konkurs na najlepsze ciasto z owocami.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.